Cukrzyca jest podstępnym schorzeniem, które przez długi czas może rozwijać się niezauważone. U dzieci najczęściej diagnozuje się cukrzycę typu 1, jej drugi rodzaj spotykany jest zdecydowanie częściej u osób dorosłych. Symptomy tej przewlekłej choroby nie są jednoznaczne i bardzo często, szczególnie w początkowej fazie rozwoju, bywają mylnie interpretowane jako np. infekcja lub zupełnie inna dolegliwość. Co może nam sugerować, że dziecko choruje na cukrzycę? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza oraz przeprowadzenia badań w kierunku tego schorzenia?

Jeśli dziecko choruje na cukrzyce, schorzenie może przez długi okres pozostawać utajone i niezdiagnozowane. Zdarzają się jednak również sytuacje, gdy wszystkie możliwe objawy dają o sobie znać niemal jednocześnie i dolegliwość ta rozwija się całkowicie w przeciągu kilku dni lub tygodni. Wówczas symptomy mają ostrą formę. Konieczne jest baczne obserwowanie dziecka, gdyż późne zdiagnozowanie lub niewdrożenie odpowiedniego leczenia, może być bardzo niebezpieczne dla naszej pociechy.

Pośród objawów cukrzycy u dzieci wyróżniamy:

1. Wzmożone oddawanie moczu

Dziecko korzysta z toalety zdecydowanie częściej niż dotychczas. Organizm stara się w ten sposób usuwać nadmiary glukozy wraz z moczem. Jeśli mamy wrażenie, że nasze dziecko zdecydowanie za często biega do WC, warto przeprowadzić badania w kierunku cukrzycy, gdyż u najmłodszych jest to jeden z powszechniejszych objawów tej choroby.

2. Korzystanie z toalety nocą więcej niż raz

Jeśli dziecko do tej pory nie wstawało do toalety nocą lub robiło to sporadycznie, np. jeden raz, to wszystko było w porządku, jednak częstsze bieganie w nocy i przerywanie snu nie stanowią stanu normalnego.

3. Moczenie łóżka

Na ten objaw należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli wcześniej nie miał miejsca. Sytuacja może być dla dziecka krępująca, warto więc sprawdzać, co się dzieje, jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, gdyż nasza pociecha może chcieć ukryć, co się wydarzyło, np. samodzielnie wykonując pranie zabrudzonych rzeczy.

Zobacz także: Zapach octu z ust dziecka – skąd się bierze?

4. Mocz dziecka może wyróżniać się lepką konsystencją lub mieć słodkawy zapach. Wynika to z glukozy, która jest w ten sposób usuwana z organizmu.

5. Wzmożone pragnienie

Dzieci chore na cukrzyce bardzo często korzystają z toalety, więc usuwają z ustroju bardzo wiele płynów. W konsekwencji pojawia się u nich wzmożone pragnienie, które sprawia, że piją wręcz litrami. Wypijanie jednej szklanki wody za drugą z pewnością będzie niepokojące. Warto jednak zwrócić uwagę na takie detale jak sięganie po napoje, których dotąd dziecko nie lubiło, picie w nocy, zwykle po skorzystaniu z łazienki, picie wody bezpośrednio z kranu czy wypijanie dwóch szklanek naraz.

6. Spadek masy ciała

W sytuacji, gdy w organizmie nie występuje potrzebna ilość insuliny, która pomaga zapewnić energię komórkom, nasz organizm rozpoczyna produkcję energii w postaci tzw. ketonów. W tym celu rozpoczyna rozbijanie własnej tkanki tłuszczowej oraz mięśni. Konsekwencją jest spadek masy ciała u dziecka. U naszych pociech jest to szczególnie widoczne, gdyż w czasie trwania okresu wzrostu, stopniowy przyrost wagi jest naturalnym i oczekiwanym zjawiskiem. Jeśli jednak występuje cukrzyca, ma miejsce coś całkowicie przeciwnego.

7. Zmęczenie

Dzięki insulinie dochodzi do przeniesienia glukozy z krwi do komórek, mechanizm ten sprawia, że nasz organizm ma energię. Objawy cukrzycy u dzieci to widoczny brak energii. Jeśli dziecko wcześniej było niezwykle aktywne i trudno było za nim nadążyć, teraz może kłaść się w środku dnia.

Zwróć uwagę, czy dziecko nie wykazuje silnej senności w ciągu dnia, prezentuje dużej niechęci do długiego chodzenia. Charakterystyczne jest również pojawianie się silnego zmęczenia po upływie jednej lub dwóch godzin od posiłku, który zawierał wysoką ilość węglowodanów. Alarmujące może być również niespodziewane pogorszenie wyników w sporcie.

8. Brak apetytu lub wilczy głód

Zbyt niski poziom insuliny może sprawiać, że organizm usilnie stara się zamienić glukozę na niezbędną sobie energię. W takiej sytuacji dziecko może wykazywać zdecydowanie większy niż dotychczas apetyt, a w szczególności na słodycze. Silny głód z perspektywy rodzica lub opiekuna może wydawać się absurdalny, jednak dziecko będzie wykazywało, że niezbędne jest natychmiastowe jego zaspokojenie.

Natomiast w sytuacji, gdy u dziecka dochodzi do stopniowego rozwoju kwasicy ketonowej, sytuacja jest skrajnie inna. Apetyt spada niemal całkowicie. Jeśli zauważymy ten objaw i jakiekolwiek inne mogące sugerować wystąpienie kwasicy, należy wezwać do dziecka pogotowie.

9. Bladość powłok skórnych

Dziecko nie wygląda na zdrowe i nie jest jako takie odbierane. Jest blade, ma podkrążone oczy.

10. Zajady w kącikach ust

Są niezwykle trudne do zwalczenia, a gdy już uda nam się je pokonać, niemal natychmiast pojawiają się nowe.

11. Pogorszenie wzroku

U dziecka można zaobserwować charakterystyczne mrużenie oczu w czasie obserwowania czegoś lub czytania. Oprócz tego zwykle przekręca głowę w bok, gdy na coś patrzy.

12. Rozdrażnienie, złe samopoczucie

Dziecko nie cieszy się z ulubionej czy wymarzonej zabawki. Nie wykazuje chęci do zabawy ani do nauki. Ma problemy z koncentracją uwagi.

13. Wymioty.

14. Nudności.

15. Biegunki.

16. Bóle brzucha.

Kwasica ketonowa u dzieci

Kwasica ketonowa może stanowić groźną konsekwencję rozwoju cukrzycy u dziecka. Jeśli zaobserwujemy jej jakiekolwiek objawy, należy wezwać pogotowie, gdyż może ona być stanem zagrażającym zdrowiu i życiu dziecka.

Do jej pojawienia się dochodzi, gdy poziom insuliny spada, a rośnie ilość cukru we krwi. Rozwija się stosunkowo szybko i jeśli cukrzyca nie zostanie w odpowiednim czasie zdiagnozowana i nie rozpoczniemy leczenia, może wystąpić kwasica ketonowa.

Kwasica ketonowa objawia się:

Lekko słodkawy zapach z ust – przypominający zapach acetonu lub porównywany do zgniłego jabłka. Stanowi wyjątkowo charakterystyczny objaw kwasicy.

  • Utrata apetytu,
  • Suchość w ustach,
  • Zajady,
  • Silne przesuszenie skóry i błon śluzowych,
  • Wysypka,
  • Rumieniec,
  • Utrata apetytu,
  • Utrata przytomności,
  • Nudności,
  • Wymioty.

Czytaj również: Kwasica ketonowa, czyli jak rozpoznać sytuację zagrożenia życia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj