Zwykle ząbkowanie zaczyna się koło czwartego-szóstego miesiąca życia. Najpierw pojawiają się dwa dolne przednie zęby, a następnie dwa górne przednie zęby. Do klasycznych objawów można zaliczyć ślinienie, żucie przedmiotów, drażliwość lub płaczliwość, ból albo wrażliwość dziąseł. Sprawdź, jakie domowe sposoby przyniosą ulgę ząbkującemu maluchowi.

Obrany korzeń imbiru

Imbir jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Pomaga złagodzić ból ząbków. Aby uzyskać maksymalny efekt, wetrzyj plasterek obranego imbiru w dziąsła maluszka przez 2-3 minuty.

Zimno i ucisk na ząbkowanie

Jest to jeden z najstarszych naturalnych sposobów na ząbkowanie. Daj dziecku bezpieczne, nietoksyczne przedmioty, które można zamrozić, a później żuć. Zimno pomaga znieczulić obszar, a ciśnienie łagodzi zapalenie dziąseł. 

Namocz małą szmatkę w wodzie, wykręć, a następnie mróź przynajmniej na godzinę. Później daj ją maluszkowi. Niech sobie spokojnie ją gryzie. To na pewno przyniesie mu ulgę.

Umieść mrożone owoce lub warzywa w siateczce lub silikonowym gryzaku i mróź co najmniej godzinę. To skuteczny sposób na ząbkowanie.

Możesz też włożyć metalową łyżkę do lodówki, na co najmniej 15 minut, a następnie przyłóż ją do dziąseł dziecka.

Ziołowe środki na ząbkowanie

Oto kilka pomysłów:

  • dzika róża: zawiera dużo witaminy C i przeciwutleniaczy. Wzmacnia układ odpornościowy. Ponadto badania wykazały, że owoce dzikiej róży mają właściwości przeciwzapalne.
  • Rumianek: pomaga się zrelaksować i złagodzi drażliwość.
  • Kocimiętka: uspokaja maluszka i pozwala mu odpocząć.
  • Goździk: jest naturalnym środkiem znieczulającym. Zmieszaj zmielone goździki z wodą, olejem kokosowym lub niesolonym masłem i schłódź w lodówkę. Otrzymaną pastę możesz wcierać w dziąsła. Bardzo skuteczny jest również olejek eteryczny z goździków.

Palec mamy lub taty

Jest to jeden z najlepszych i najstarszych lekarstw na ząbkowanie. Łagodzi ból. Ucisk palca pomaga zmniejszyć nacisk zęba przebijającego się przez dziąsło. To również świetny moment na wzmocnienie więzi między dzieckiem a rodzicem. 

Bursztynowy naszyjnik na ząbkowanie

Bursztyn jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. Po nałożeniu na skórę uwalnia olejki lecznicze, które pomagają dziecku zachować spokój i zrelaksować się przez cały okres ząbkowania.

Mrożona marchewka lub jabłko

Usuń skórki i nasiona. Włóż kawałki do gryzaka z siatki i daj ząbkującemu maleństwu. Oczywiście pamiętaj, by bacznie je obserwować.

Rumianek

Naturalnie uspokaja i łagodzi ból. Możesz go używać na kilka sposobów:

  • Herbata- przygotuj słabą herbatę i zamroź ją na tacach z kostkami lodu. Umieść mrożoną kostkę herbaty w muślinowej torebce i mocno zabezpiecz. Teraz dziecko może gryźć torebkę i wypić rumianek, gdy kostka się stopi.
  • Napar- można go łatwo przygotować. Umieść jedną lub dwie krople na palcu i wetrzyj je w dziąsła malucha. Złagodzisz ból ząbków.
  • Olejek eteryczny- musisz tutaj zachować szczególną ostrożność. Jeśli jednak go rozcieńczysz i zastosujesz prawidłowo, może być bardzo skuteczny. Wymieszaj 1 kroplę olejku rumiankowego w 1 łyżce oleju nośnego (takiego jak kokos lub oliwka). Wcieraj niewielką ilość w dziąsła malucha, by złagodzić ból.

Ząbkowanie może być trudnym momentem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Czy próbowałeś już którąś metodę?  A może stosujesz jeszcze inną i chcesz się nią podzielić?

Czytaj więcej: Jak zapewnić dzieciom najlepszą ochronę zębów i dziąseł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj