Działania profilaktyczne to najważniejsza kwestia, o którą powinny zadbać na co dzień osoby szczególnie dbające o higienę, zdrowie zębów i dziąseł, a także piękny uśmiech. Dzięki temu mogą zapobiec rozwojowi próchnicy lub poważnych chorób dziąseł, jak paradontoza.

Jaką profilaktykę stosują stomatologowie, aby zapobiegać chorobom zębów i dziąseł?

Do najważniejszych działań w zakresie profilaktyki zapobiegającej chorobom zębów i dziąseł, które wykonywane są w ramach wizyt stomatologicznych należą:

  • usuwanie płytki nazębno-dziąsłowej,
  • eliminowanie urazów miejscowych w jamie ustnej,
  • eliminowanie czynników ogólnoustrojowych prowadzących do problemów zębów i dziąseł.

W trakcie wizyty u lekarza warto także skonsultować się w kwestiach odpowiedniej diety i nawyków, a także sposobów oczyszczania zębów, dzięki którym możemy zapobiegać nawrotowi problemów. W ramach działań profilaktycznych, wizyty kontrolne u stomatologa należy przeprowadzać co najmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku, aby w odpowiednim czasie podjąć leczenie, jeśli pojawią się schorzenia w jamie ustnej.

Jaką profilaktykę możemy stosować sami w domu?

Najważniejszym zadaniem pacjentów jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej. Odpowiednio dobrana szczoteczka, pasta oraz nici dentystyczne i płyn do płukania jamy ustnej pozwolą nie tylko zachować biel zębów i przyjemny, świeży oddech, ale przede wszystkim zdrowie jamy ustnej.

Odpowiednia higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów rano i wieczorem, ale także oczyszczanie przestrzeni trudno dostępnych, na przykład międzyzębowych, gdzie gromadzą się najchętniej bakterie i resztki pożywienia. Dlatego stomatologowie w ramach działań profilaktycznych wykonywanych przez pacjenta codziennie, zalecają najpierw wykonywanie nitkowania przestrzeni pomiędzy zębami usuwające zalegające tam pozostałości pożywienia, następnie mycie zębów pastą i szczoteczką, a na sam koniec stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, po którym nie używamy już wody. Dociera on nawet do trudno dostępnych manualnie miejsc w jamie ustnej, jak zęby i dziąsła w jej tyle i po bokach.

Jak odpowiednio szczotkować zęby i dziąsła?

Poza doborem odpowiedniej szczoteczki, pasty i środków uzupełniających, warto zwrócić także uwagę na technikę szczotkowania, która sama w sobie może pomóc w unikaniu problemów związanych z chorobami zębów i dziąseł. Dobór odpowiedniej techniki zależy od stanu dziąseł, zręczności manualnej pacjenta oraz osobistych preferencji. Wśród najczęściej proponowanych metod znajdują się:

  • technika okrężna Fonesa – niewymagająca zbyt dużych zdolności manualnych, stosowana więc najczęściej przez dzieci lub osoby o ograniczonej ruchomości dłoni;
  • technika obrotowo-wymiatająca – nazywana także metodą roll – zalecana osobom cierpiącym na choroby przyzębia; dzięki ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni i przesuwaniu nią zaokrąglonymi i wymiatającymi ruchami po dziąsłach i koronach nie odsłania ona nadmiernie szyjek zębowych;
  • technika wibrująca Bass – skutecznie oczyszczająca kieszonki dziąsłowe z płytki bakteryjnej; musi być ona wykonywana bardzo delikatnie, w przeciwnym wypadku może bowiem odsłonić szyjki zębowe;
  • technika wibrująca Stillmann – dla osób z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, w której szczoteczką ustawioną pod kątem 45 stopni w kierunku dziąseł wykonujemy ruch przesuwania jej w kierunku koron zębów z jednoczesnym wykonywaniem ruchów wibrujących;
  • technika wibrująca Charters – polecana osobom z chorobami przyzębia, polegająca na wykonywaniu ruchów obrotowych lekko uciskających dziąsło szczoteczką ustawioną pod kątem 45 stopni do płaszczyzny zgryzowej.

Odpowiednia, regularna profilaktyka i stosowanie prawidłowo dobranych środków, pozwolą nam na zapobieganie chorobom jamy ustnej, a także utrzymanie zębów w dobrym stanie przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj