Naturalne olejki eteryczne od wieków wykorzystywane są w celach leczniczych, kosmetycznych, także jako naturalne środki ochrony roślin, skutecznie zwalczające wiele chorób i szkodników roślin. Jednym z najbardziej przydatnych olejków, który możemy wykorzystać w ogrodzie, na tarasie oraz balkonie jest olejek z drzewa herbacianego.

Olejek herbaciany znany jest ze swoich silnych właściwości antygrzybiczych, antybakteryjnych i przeciwwirusowych. W uprawie roślin najczęściej wykorzystuje się to, że olejek herbaciany jest wysoce skuteczny w zwalczaniu różnego rodzaju patogennych grzybów. Można go stosować zarówno profilaktycznie, na przykład do zaprawiania nasion przed ich siewem, jak i leczniczo do opryskiwania porażonych przez grzyba roślin. Dowiedz się, jak stosować olejek z drzewa herbacianego w ogrodzie.

Olejek z drzewa herbacianego- właściwości

Ten niezwykle ceniony olejek eteryczny pozyskuje się z rośliny Melaleuca alternifolia, czyli melaleuka skrętolistna. Zawiera on mnóstwo substancji aktywnych o działaniu leczniczym. Najcenniejsze wśród to ponad 60 różnych związków terpenowych oraz aldehydy wykazujące właściwości przeciwzapalne, gojące, antyseptyczne, antygrzybicze i przeciwwirusowe.
Olejek z drzewa herbacianego jest pomocny w leczeniu takich schorzeń jak:

  • trądzik,
  • egzemy,
  • liszaje,
  • grzybica skóry i paznokci,
  • łupież,
  • ŁZS,
  • łuszczyca,
  • opryszczka,
  • zakażenia intymne,
  • zapalenie gardła,
  • zapalenie zatok,
  • stany zapalne dziąseł,
  • reakcje skórne po ukąszeniach owadów.

Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego w ogrodzie

Niezwykłe właściwości tego olejku eterycznego są cenne nie tylko dla ludzi, ale również dla roślin. Mogą z powodzeniem zastąpić chemiczne środki ochrony roślin. Niestety syntetyczne środki przeciw chorobom grzybowym roślin i szkodnikom to preparaty bardzo toksyczne. Zanieczyszczają one środowisko naturalne, są zabójcze dla owadów pożytecznych na przykład pszczół, czy motyli, a także są bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka i mogą powodować silne zatrucia zagrażające zdrowiu, a nawet życiu.

Zdecydowanie warto więc, zamiast po niebezpieczne chemiczne środki, sięgnąć po naturalne olejki eteryczne. W ochronie roślin możemy wykorzystać wiele z nich. Jednym z najsilniej działających i najskuteczniejszych jest olejek z drzewa herbacianego.

Można z niego sporządzić następujące preparaty:

1. Naturalny insektycyd z olejku z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego bardzo skutecznie odstrasza wiele uporczywych szkodników roślin na przykład mszyce. Warto więc nawet profilaktycznie spryskiwać jego słabym roztworem rośliny ogrodzie (2-3 krople olejku na litr wody). W ten sposób odstraszymy od nich pasożyty, a także ochronimy je przed chorobami grzybowymi.

2. Naturalny fungicyd z olejku z drzewa herbacianego
Olejek herbaciany jest naturalnym bardzo silnie działającym fungicydem, który poradzi sobie nawet z takimi chorobami grzybowymi roślin jak:

  • szara pleśń,
  • zaraza ziemniaczana,
  • mączniak rzekomy,
  • mączniak prawdziwy.

Profilaktycznie wystarczy raz w tygodniu spryskiwać rośliny słabym roztworem olejku (maksymalnie 3 krople na litr wody). Jeśli jednak zauważymy na roślinach oznaki choroby, zacznijmy jak najszybciej spryskiwać je 2-3-krotnie w tygodniu silniejszym preparatem, który zrobimy, dodając do litra wody łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego. Możemy również zaopatrzyć się w gotowy ekologiczny preparat grzybobójczy na bazie olejku herbacianego. Znajdziemy go w dobrych sklepach ogrodniczych.
Roztwór olejku z drzewa herbacianego możemy również zastosować do zaprawiania nasion, aby uchronić siewki przed zgorzelą.

3. Olejek z drzewa herbacianego do odstraszania komarów i meszek
Olejki eteryczne nie tylko ochronią nasze rośliny przed chorobami i wspomogą ich wzrost, ale również uprzyjemnią nam czas spędzany w ogrodzie, ponieważ skutecznie odstraszając takie uciążliwe owady jak komary, kleszcze, czy meszki. 5-6 kropli olejku herbacianego możemy dodać do kominka aromaterapeutycznego i ustawić w ogrodzie lub spryskać ubranie mgiełką wody z kilkoma kroplami olejku. Taki zabieg na kilka godzin odstraszy od nas natrętne owady.

Oprócz olejku z drzewa herbacianego w ochronie roślin możemy również wykorzystać olejek lawendowy oraz olejki cytrusowe na przykład z grejpfruta, pomarańczy, cytrynowy, czy limonkowy. One również wykazują działanie grzybo- i bakteriobójcze i są bezpieczne dla roślin ogrodowych. Olejki eteryczne są nietoksyczne i stosuje się je w niewielkim stężeniu, wobec czego można je stosować także na domowe rośliny doniczkowe, a nie tylko na te znajdujące się na zewnątrz na przykład w ogrodzie, na balkonie, czy na tarasie. Olejki eteryczne są niedrogie i łatwo dostępne. Znajdziemy je w aptekach, zielarniach, drogeriach i wielu sklepach ogrodniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj