Wypadanie włosów to zmora wielu osób. Jak się okazuje, nie tylko panowie mają z tym problem. Już nasze prababki znały skuteczne sposoby na zaradzenie temu zjawisku. Trzeba pamiętać, że zawsze nadmierne wypadanie włosów powinno być powodem do niepokoju, jeśli ten stan utrzymuje się dość długo i jest nasilony. Może to być objaw poważnej choroby, dlatego w niektórych przypadkach konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Łysienie: Rodzaje

Występuje kilka rodzajów łysienia. Trzeba zdiagnozować, czy w naszym przypadku nadmierna utrata włosów nie jest spowodowana np. złą dietą, paleniem papierosów, używkami, stresującą pracą itd. Te przyczyny można oczywiście wyeliminować lecz w przypadku łysienia plackowatego, albo androgenicznego konieczne będzie poddanie się specjalistycznej diagnostyce.

Łysienie androgenne

Wypadanie włosów
Wypadanie włosów (fot. Shutterstock)

Łysienie androgenne jest dziedziczne i niewielki mamy wpływ na to, czy ono u nas wystąpi. Nawet najzdrowsza dieta nie zastopuje tego procesu. Obecnie istnieją jednak skuteczne metody na powstrzymanie tego typu łysienia. Konieczne będzie leczenie farmakologiczne i stosowanie deromkosmetyków. Wykazują one o wiele większa skuteczność, niż ma to miejsce w przypadku stawiania na zwykłe kosmetyki drogeryjne. W tym przypadku konieczna jest też regularność.

Wypadania włosów a dieta i tryb życia

Pierwszym etapem walki z łysieniem zawsze powinna być zmian diety i trybu życia. Trzeba zadbać o to, by przyjmować więcej składników bogatych w selen, krzem, cynk, witaminy. Wypadanie włosów jest często oznaką kondycji i zdrowia całego organizmu. Czegoś mu brakuje, jeśli zaobserwujemy osłabienie włosów. Jeśli jednak ta metoda nie przyniesie jakieś dużej poprawy, czas na bardziej radykalne działania. Pomocne mogą być specjalnie opracowane preparaty.

Kosmetyki na wypadanie włosów

Kosmetyki, których używany do mycia osłabionych włosów, muszą być delikatne. Powinny też zawierać wyciągi z takich roślin, jak pokrzywa, czarna rzepa, skrzyp polny. Zawierają one substancje odżywiające i wzmacniające, dlatego zawsze można je przetestować. Warto też stosować suplementy diety z tymi składnikami. Dobrym pomysłem będą też płukanki, których receptury przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Pokrzywa i skrzyp polny to obowiązkowe ich składniki. Można też nacierać skórę głowy sokiem z czarnej rzepy. Ważne jest, by do tych wszystkich zaleceń stosować się kompleksowo – tylko wtedy można liczyć na optymalne rezultaty.

Inne sposoby na wypadanie włosów

Jeśli jednak łysienie będzie już zaawansowane, konieczne będzie uzupełnienie powstałych ubytków. Niekoniecznie trzeba się poddać zabiegowi chirurgicznemu. Obecnie opracowane już zostały nie tak kłopotliwe sposoby niechirurgiczne. Nie trzeba długo czekać na gojenie się ranek, jak w przypadku działań chirurgicznych, a metoda jest mnie bolesna i efekty są błyskawiczne. By jednak nie dopuścić do takiej sytuacji, warto stosować się do wszystkich tych zaleceń od razu po zauważeniu pierwszych niepokojących sygnałów. Tylko wtedy można liczyć na to, że proces wypadania włosów zostanie przynajmniej na jakiś czas spowolniony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj