Jak większość orzechów tak i orzechy nerkowca wykazują szereg pozytywnych właściwości odżywczych i zdrowotnych. Od tysięcy lat ludzie doceniają również ich walory smakowe, które do dzisiaj zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Orzechy nerkowca są owocami drzewa zwanego nanerczem zachodnim, nerkowcem zachodnim lub orzechem cashew. Drzewo to zaliczane jest do gatunku nanerczowatych oraz co ciekawe – jest bliskim krewnym popularnego mango. W pierwotnej i dzikiej formie nerkowiec zachodni występuje w Ameryce Południowej, ale spotkać go można również w innych rejonach świata, w których panuje klimat tropikalny. Jest również z powodzeniem uprawiany na południu oraz zachodzie Indii, a także w Wietnamie, Nigerii i Tanzanii. Orzechy nerkowca dały poznać się z dobrej strony dzięki ich zbawiennym właściwościom zdrowotnym. Wspomagają organizm w walce ze zbędnymi kilogramami, chronią przed nadciśnieniem oraz cukrzycą, a także wzmacniają włosy i paznokcie. Warto więc poświęcić chwilę i poznać wszystkie najważniejsze właściwości tych smacznych orzechów.

Orzechy nerkowca: skład

Skład orzechów nerkowca  bogaty jest w wiele cennych i niezbędnych dla organizmu ludzkiego składników, witamin i minerałów. Jak wszystkie orzechy tak i te są dosyć kaloryczne, ale nie są to jedynie puste kalorie, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. 100 gram orzechów nerkowca to wartość energetyczna bliska 535 kcal. Udział tłuszczu to około 44 g, węglowodanów 30.19 g, białka 18.22 g, a błonnika 3.3 g. W 100 gramach znajduje się również 0.5 mg witaminy C, 0.9 mg witaminy E, 0.42 mg witaminy B6, 25 µg kwasu foliowego, ponad 34 µg witaminy K, blisko 1 mg niacyny, 0.06 mg ryboflawiny oraz 0.42 mg tiaminy. Jeżeli chodzi o pierwiastki, które znajdują się w nerkowcach to 100 gram produktu zawiera: 660 mg potasu, 593 mg fosforu, prawie 300 mg magnezu, 37 mg wapnia, 12 mg sodu, 6.7 mg żelaza oraz 5.8 mg cynku. W owocach nerkowca zachodniego znajduje się również (w 100 gramach) 23.78 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, 7.85 g wielonienasyconych oraz 7.78 g nasyconych. Tak bogaty skład jakim cechują się orzechy nerkowca powoduje, że znajdują one zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń.

Czytaj również: Orzechy makadamia – właściwości odżywcze i zdrowotne

Nerkowce na krew

Już od dawna wiadomo, że orzechy nerkowca pozytywnie wpływają na cały układ sercowo – naczyniowy. Główną rolę odgrywają tutaj niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które bardzo dobrze wpływają na kondycję naczyń krwionośnych, a także obniżają poziom złego cholesterolu i kontrolują go. Warto również wspomnieć, że substancje zawarte w nerkowcach (zwłaszcza potas) dbają o prawidłowe ciśnienie krwi. Wysoka zawartość magnezu wpływa na elastyczność tętnic oraz chroni przed zawałem mięśnia sercowego. Zawarta w orzechach nerkowca witamina K zapewnia prawidłową krzepliwość krwi, chroni przed krwotokami, a także hamuje obfite miesiączkowanie.

Pomocne w odchudzaniu

Pomimo sporej wartości energetycznej, której źródłem są orzechy nerkowca, mogą one być z powodzeniem wykorzystywane w walce ze zbędną tkanką tłuszczową. Główną rolę odgrywają tu nienasycone kwasy tłuszczowe, które pozwalają skutecznie schudnąć. Nerkowce jedzone z umiarem podnoszą poziom serotoniny – związek zmniejszający łaknienie i poprawiający nastrój. Jeżeli chodzi natomiast o dozwolone dzienne spożycie, to z reguły przyjmuje się, że garść orzechów nerkowca jest w zupełności wystarczająca.

Orzechy nerkowca na włosy i paznokcie

W toku badań okazało się, że orzechy te są źródłem selenu oraz cynku. Te dwa pierwiastki odpowiedzialne są za utrzymanie w dobrej kondycji paznokci oraz włosów. Spożywanie nerkowców jest więc szczególnie zalecane osobom z problemami przetłuszczających się i łamliwych włosów, a także w przypadku osłabionych płytek paznokci.

Zobacz sprawdzone sposoby na pielęgnację paznokci >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj