Pomarańcze z pewnością zaliczyć można do jednych z najbardziej popularnych owoców cytrusowych. Od wielu lat owoc ten kupić można przez cały rok praktycznie wszędzie. Wyróżniają się one charakterystycznym smakiem oraz aromatem, ale również tym, że są bardzo soczyste i gaszą pragnienie nawet w najbardziej upalne dni. Wiele osób docenia je właśnie za te cechy, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę jak wiele cennych wartości oraz minerałów kryje się pod skórką tego popularnego skądinąd cytrusa. Pomarańcze są bogatym źródłem witaminy C, A oraz E, a także zawierają sporo potasu wapnia i magnezu. Warto również pamiętać, że cytrus ten zawiera błonnik oraz β-karoten – silny przeciwutleniacz wspomagający organizm w walce w wolnymi rodnikami. Co warto zatem wiedzieć o pomarańczach i kto w szczególności powinien włączyć je do codziennej diety?

Nazwa pomarańcza odnosi się do niektórych gatunków roślin zaliczanych do rodzaju cytrus. Owoce te są zazwyczaj otoczone pomarańczową skórką, a sama ich struktura jest włóknista.  Gatunki tego owocu pochodzą z Chin i terenów wschodniej Azji. Pierwsze wzmianki o owocach słodkiej pomarańczy pojawiły się już w okolicach 300 roku p.n.e. Drzewa pomarańczy są obecnie powszechnie uprawiane w wielu regionach świata charakteryzujących się tropikalnym i subtropikalnym klimatem. Największymi producentami tego owocu są Brazylia, USA oraz Chiny.

Skład

Owoce jakimi są pomarańcze już od tysięcy lat są doceniane nie tylko za ich niepowtarzalny oraz orzeźwiający smak, ale również za bogactwo mikro oraz makroelementów niezbędnych w codziennej diecie każdego człowieka. 100 gram czystego miąższu pomarańczy to wartość energetyczna bliska 50 kcal. W tej samej ilości owocu znajduje się również około 1 gram białka, 0.12 gram tłuszczu, blisko 12 gram węglowodanów (cukry proste około 9 gram) oraz 2.4 gram błonnika pokarmowego. 100 gram pomarańczy zawiera w sobie również 14 mg fosforu, 181 mg potasu, 40 mg wapnia, 0.1 mg żelaza, 10 mg magnezu oraz 0.07 mg cynku. Warto również wspomnieć jakie witaminy znaleźć można w tym popularnym cytrusie. Otóż w 100 gramach pomarańczy znajduje się 225 IU witaminy A, 53.2 mg witaminy C, 0.15 mg witaminy E, 30 µg kwasu foliowego, 0.06 mg witaminy B6, 0.087 mg witaminy B1, 0.04 mg witaminy B2 oraz 0.282 mg niacyny. Widać zatem, że regularne spożywanie pomarańczy może dostarczyć do organizmu wielu cennych minerałów oraz witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów w ludzkim organizmie.

Pomarańcze oraz sok pomarańczowy na raka

Zarówno pomarańcze jak i sok z nich zawierają spore ilości zbawiennych w swym działaniu flawonoidów. Główną rolę odgrywają tutaj przede wszystkim hesperydyny i naringeniny, które należą do naturalnych przeciwutleniaczy chroniących organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Związki te są również w stanie obniżać poziom złego cholesterolu we krwi, a także zwiększyć ukrwienie tkanek. Według badań prowadzonych przez wiele zespołów badawczych na całym świecie, regularne picie soku z pomarańczy zapobiega wystąpieniu białaczki u dzieci, a także hamuje procesy związane z przejściem nowotworu łagodnego w nowotwór złośliwy (głównie rak wątroby i jelita grubego).

Pomarańcze na krew

Regularne ich spożywanie (zwłaszcza z białą błonką okalającą cząstki owocu) może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi. Jest tak za sprawą błonnika pokarmowego, który zawarty jest w tym cytrusie. Warto również zauważyć, że pomarańcze zawierają pokaźną ilość potasu. Pierwiastek ten zbawiennie wpływa na ciśnienie krwi – reguluje je i utrzymuje na prawidłowym poziomie. Dba również o kondycję naczyń krwionośnych.

Zobacz także: Cynamon – właściwości lecznicze i odżywcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj