10 sposobów na ochronę przed smogiem
10 sposobów na ochronę przed smogiem / unsplash.com

Wszyscy dobrze wiemy, że jakość powietrza w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Poziom zagrażającego zdrowiu smogu wciąż rośnie, a my nadal nic z tym nie robimy. Smog może naprawdę zaszkodzić, ale na szczęście istnieje kilka czynności, które pomogą ci z nim walczyć. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Mamy dla ciebie 10 sposobów na ochronę przed smogiem. Poznaj je i oddychaj zdrowiej!

10 sposobów na ochronę przed smogiem – jak mądrze oddychać?

  1. Monitorowanie zanieczyszczenia powietrza – aby wiedzieć, czy jesteś narażony na działanie szkodliwego powietrza, należy sprawdzać jego stan. Możesz to robić na kilka sposobów. Światowa Organizacja Zdrowia codziennie publikuje w internecie najnowsze informacje o poziomie smogu w naszym kraju. Oprócz tego możesz się też wyposażyć w specjalną aplikację na telefon, która pokaże ci, jak obecnie wygląda sytuacja.
  2. Ograniczaj jazdę samochodem – jeśli masz samochód, to ogranicz korzystanie z niego. Pamiętaj, że im więcej pojazdów na ulicach, tym większe korki i większy smog. Spaliny samochodowe wpływają na zanieczyszczenie powietrza. Jeżeli jednak musisz, to upewnij się, że filtr kabinowy twojego samochodu nie jest zbyt zanieczyszczony.
  3. Maseczka anty smogowa – Inną opcją na ochronę przed smogiem są coraz bardziej popularne w naszym kraju maseczki anty smogowe. Potrafią one całkowicie ochronić przed złym powietrze, a niektóre z nich wyglądają też stylowo. Mogą więc stanowić dobry dodatek do jesiennych i zimowych stylizacji.
  4. Odpowiednia dieta – dieta również może ochronić przed działaniem smogu. Spożywaj więc produkty bogate w takie witaminy jak A, C i E oraz w selen. Substancje te neutralizują nadmiar wolnych rodników, powstających na skutek wdychania zanieczyszczonego powietrza.
  5. Wdychaj powietrze nosem – wdychanie powietrza nosem i wypuszczanie go ustami działa jak naturalny filtr. Staraj się więc tak robić.
  6. Kup odświeżacz powietrza – na smog jesteśmy narażeni również przebywając w domu. Właśnie dlatego warto jest wyposażyć się w dobry odświeżacz powietrza. Dzięki temu przynajmniej we własnym domu, będziesz w stanie oddychać bezpiecznie i zdrowo.
  7. Ogranicz przebywanie na zewnątrz – jeśli zauważysz, że na zewnątrz poziom smogu jest bardzo wysoki, to postaraj się jak najmniej przebywać poza domem. Oczywiście, o ile to tylko możliwe.
  8. Obserwuj pogodę – smog pojawia się wtedy, kiedy za oknami jest zimno i bezwietrznie albo, kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni. Obserwuj zmieniającą się pogodę i dopasuj się do niej.
  9. Wyjeżdżaj poza miasto – jeśli masz taką możliwość, to staraj się raz na jakiś czas wyjechać poza miasto, na wieś lub nad morze. Dzięki temu twoje płuca odpoczną od zanieczyszczonego powietrza.
  10. Omijaj ruchliwe ulice – staraj się nie podróżować lub nie wychodzić z domu w godzinach szczytu. Wybieraj też trasy, na których znajduje się mniej samochodów.

To właśnie jest naszych 10 sposób na ochronę przed smogiem. Jeśli zaczniesz stosować przynajmniej kilka z nich, to poczujesz się lepiej i z pewnością zauważysz różnicę!

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię