Pochwa kobiety jest w naturalny sposób zasiedlana przez bakterie z grupy Lactobacillus (m.in. L. acidophilus, L. plantarum, L. rhamnosus, L. fermentum, , L. delbrueckii). Bakterie te nazywaną są również pałeczkami kwasotwórczymi, gdyż zakwaszają środowisko pochwy, dzięki czemu inne gatunki bakterii chorobotwórczych i grzyby nie opanowują jej środowiska. Jeśli bakterie Lactocobacillusprzestają dominować w pochwie wówczas równowaga zostaje zachwiana i dochodzi do infekcji. Równowaga może być zaburzona między innymi przyjmowaniem antybiotyków, połogiem, nieodpowiednią higieną intymną. W wyniku infekcji bakterie chorobotwórcze i/lub grzyby zasiedlają się w pochwie, co skutkuje nieprzyjemnymi upławami, świądem, pieczeniem i innymi typowymi dla infekcji objawami. Żeby sprawdzić jaka mikroflora obecnie panuje w pochwie kobiety wykonuje się właśnie badanie stopnia czystości pochwy. Badanie nazywa się również: biocenozą pochwy, rozmazem z pochwy czy badaniem flory bakteryjnej pochwy.

Na czym polega badanie stopnia czystości pochwy?

Badanie stopnia czystości pochwy polega na ustaleniu składu mikroflory która dominuje w pochwie kobiety. Ocenia się stan i ilość bakteriiLactobacillus i obecność innych szczepów bakteryjnych oraz grzybów. Badanie przeprowadzane jest przez ginekologa i przebiega podobnie do badania cytologicznego. Lekarz pobiera mechanicznie przy pomocy jałowego aplikatora przypinającego wacik do uszu wymaz z pochwy. Badanie jest zasadniczo bezbolesne i szybkie. Mikroflora pobrana podczas badania oceniana jest następnie pod mikroskopem przez wyszkoloną do tego osobę.

Kiedy wykonać badanie stopnia czystości pochwy?

Badanie może być wykonane w każdym wieku kobiety i jest w pełni bezpieczne. Badanie może być również wykonywane w ciąży. Niektórzy lekarze wręcz zalecają wykonanie tego badania przed porodem w 36-37 tygodniu ciąży.Zaleceniami do wykonania rozmazu są:

  • pieczenie i świąt narządów płciowych,
  • obecność niefizjologicznych upławów z pochwy,
  • stan zapalny pochwy lub sromu,
  • stan zapalny dróg moczowych.

Jak przygotować się do badania?

Badanie można wykonać bez skierowania lekarza w prywatnych przychodniach i gabinetach. Można poprosić również lekarza ginekologa o wypisanie skierowania na badanie czystości pochwy w państwowych placówkach medycznych. Kilka dni przed badaniem nie należy aplikować żadnych tabletek dopochwowych, ani zażywać antybiotyków. Należy również powstrzymać się od kontaktów seksualnych na 48 godzin przed badaniem. Badanie nie należy wykonywać również podczas miesiączki.

Wyniki badania stopnia czystości pochwy?

Wyniki badania stopnia czystości pochwy podawane są w czterostopniowej skali.

  • STOPIEŃ I – obraz mikroflory jest prawidłowy, w obrazie mikroskopowym widać liczne pałeczki Lactobacillus,
  • STOPIEŃ II – w obrazie mikroskopowym widać dominujące pałeczki Lactobacillus i pojedyncze bakterie innego gatunku oraz leukocyty,
  • STOPIEŃ III – w obrazie mikroskopowym widać mało bakterii kwasotwórczych Lactobacillus, dominują bakterie innego gatunku o leukocyty,
  • STOPIEŃ IV – w obrazie mikroskopowym brak jest bakterii z grupy Lactobacillus, widać bardzo liczne bakterie chorobotwórcze, leukocyty, grzyby bądź pierwotniaki.

Na podstawie wyników badania stopnia czystości pochwy można zaplanować odpowiednie leczenie.

Czytaj także: Sztuka gry wstępnej, czyli jak rozpalić kobietę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj