Ból w klatce piersiowej może mieć różne podłoże. Czasem jest objawem nadmiernego stresu, chwilowego zaburzenia pracy serca, a czasami może oznaczać poważną chorobę. Właśnie dlatego nie należy go bagatelizować. Jeśli odczuwasz go często, musisz koniecznie sprawdzić, jakie są przyczyny bólu. Tylko wtedy unikniesz poważnych konsekwencji!

Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Ból ten jest jednym z najczęściej zgłaszanych lekarzom objawów. Zazwyczaj opisuje się go jako ucisk lub palenie w klatce. Może być połączony z trudnościami z oddychaniem lub kłuciem w żołądku. Jego przyczyny bywają naprawdę różne – od nadmiernego stresu, nerwicę, po wady serca, nadciśnienie, problemy z krążeniem, a nawet problemy związane z układem oddechowym lub pokarmowym. Ostry ból w klatce piersiowej może też świadczyć o chorobach nowotworowych. Niekiedy może być też reakcją na zażywane leki. Jeśli odczuwasz taki ból, powinieneś skonsultować się z lekarzem, gdyż nie zawsze oznacza on tylko stres czy panikę.

Ból w klatce piersiowej z prawej strony

Czujesz ból z prawej strony klatki piersiowej? Jeśli jest on kujący i łączy się z mdłościami oraz trudnościami z oddechem, może oznaczać atak paniki lub atak serca. Jeżeli ustępuje po kilku minutach, nie ma się czym przejmować. Jeżeli jednak trwa dłużej, należy udać się do lekarza.

Ból w klatce piersiowej z prawej strony strony może też oznaczać zapalenie trzustki lub obecność kamieni żółciowych. Ból trzustki niekiedy promieniuje na całą prawą stronę ciała, a w tym na klatkę oraz na plecy. Taki ból może też oznaczać zapalenie pęcherzyka żółciowego spowodowanego właśnie obecnością kamieni. Ból przypomina wtedy objawy zawału serca. Odczuwa się przy nim także mdłości, gorączkę oraz wymioty.

Ostatnią z przyczyn tego bólu może być też zgaga, czyli inaczej mówiąc – refluks żołądkowo-przełykowy. Również mylony jest z objawami zawału, ale dodatkowo odczuwa się jeszcze gorzki posmak w trakcie przełykania.

Ból z lewej strony

Ból z lewej strony klatki piersiowej może oznaczać stres, ale także i znacznie poważniejsze dolegliwości. Są nimi na przykład choroby serca, choroby płuc (w tym rak, odma czy zapalenie opłucnej) oraz choroby trzustki.

Ból w klatce piersiowej z lewej strony to często przyczyna niedokrwienia lub ataku serca. Ma najczęściej charakter ucisku na mostek oraz promieniuje do barku i lewej ręki. Ponadto ból ten może oznaczać także zapalenie osierdzia i gromadzenie się w nim płynu. Odczuwany jest wtedy za mostkiem i towarzyszą mu duszności, gorączka oraz kaszel.

Jeżeli zaś odczuwasz kołatanie lub kłucie serca może to wskazywać na zapalenie mięśnia sercowego, które spowodowane jest bakterią lub infekcją. Natomiast ból w klatce odczuwany w trakcie wdechu bywa powiązany z zapaleniem płuc lub zapaleniem opłucnej. Ból odczuwany z lewej strony, pod żebrami może być oznaką zapalenia trzustki wywołany najczęściej przez nadużywanie alkoholu. Często bywa też oznaką nadciśnienia, które trzeba kontrolować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj