Pojawienie się bólu gardła u dziecka może stanowić zwiastun licznych schorzeń. Do najpopularniejszych zalicza się zapalenie migdałków, czyli anginę oraz zapalenie błony śluzowej gardła. Ból gardła może jednak być symptomem wielu, znacznie poważniejszych chorób. Konieczne więc wydaje się umiejętne rozróżnianie i diagnozowanie tej dolegliwości i jej leczenie.

Przyczyny bólu gardła u dziecka

1. Infekcje w obrębie górnych dróg oddechowych – malutkie dzieci są szczególnie na nie narażone, do zachorowania dochodzi bardzo łatwo, gdyż układ oddechowy nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty i nie ma umiejętności skutecznego odpierania ataków drobnoustrojów. Dodatkowo, jeśli dziecko dużo przebywa w klimatyzowanym pomieszczeniu lub w silnie zadymionym wzrasta jego podatność na zachorowanie.

2. Ostre zapalenie gardła – diagnozowane u dzieci najczęściej późną jesienią, zimą oraz na wiosnę. Bolesność gardła można uznać za nieodzowną część tego schorzenia. U małych dzieci czynnikami przyczynowymi są alergeny, bakterie oraz wirusy. Zarażenie się chorobami związanymi z bólem gardła jest bardzo łatwe, gdyż paciorkowce, które w dużej mierze za nie odpowiadają, znajdują się w wydzielinie dróg oddechowych osoby chorej.

3. Angina bakteryjna – czynnikiem przyczynowym są bakterie. Ból gardła jest zwykle dość silny i wzmaga się przy przełykaniu. Wyróżniają ją powiększone migdałki, pokryte żółtawym nalotem, może pojawić się również powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi. Ten rodzaj anginy leczony jest z zastosowaniem antybiotykoterapii. Schorzenie przenosi się drogą kropelkową, stąd nie trudno o zachorowanie, szczególnie w grupach rówieśniczych, w przedszkolach, żłobkach czy szkole.

Zobacz także: Wirusowe zapalenie gardła u dzieci i niemowląt

Leczenie

Jeśli ból gardła występuje u malutkiego dziecka, najczęściej udamy się do lekarza po poradę. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia objawów może otrzymać zalecenie podawania antybiotyku lub leków o działaniu miejscowym, które zmniejszą dokuczliwe objawy.

Dla mniejszych dzieci, ale również dla tych starszych świetnie sprawdzają się preparaty umożliwiające „psiknięcie” do gardła i uzyskanie efektu przeciwbólowego. Starsze dzieci poradzą sobie ze ssaniem tabletki lub zjedzeniem lizaka na ból gardła.

W czasie infekcji gardła konieczne jest podawanie dziecku możliwie jak największej ilości płynów, pomoże to w nawilżeniu śluzówki i uzyskaniu szybszego powrotu do zdrowia. Dbajmy również o poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu, aby to którym oddychamy, nie było nadmiernie suche.

Podawanie jakichkolwiek kwaśnych potraw i napojów w czasie infekcji gardła może skutkować jego dodatkowym podrażnieniem i nasileniem się drapania i swędzenia w gardle. W zapaleniach w obrębie gardła przebiegających z gorączką sprawdzą się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jak paracetamol czy ibuprofen.

Dziecko szczególnie w pierwszych dniach choroby powinno pozostać w domu, konieczne jest również ograniczenie wysiłku fizycznego, aby oszczędzić układ krążenia. Można także wykorzystać naturalne domowe sposoby na walki z infekcjami gardła. Przygotujmy i podawajmy dziecku syrop z cebuli lub domowe produkty przygotowane z tymianku, które spowodują lepsze nawilżenie śluzówek i szybsze wyzdrowienie.

Czytaj również: Co stosować na zapalenie gardła?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj