Zapraszam do przeczytania krótkiego tekstu na temat ospy wietrznej. Jak rozpoznać, jak leczyć, oraz jak postępować z osobą chorą to bardzo ważne wskazówki. Wiedza na ten temat pomoże nam ustrzec się przed zakażeniem.

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, przez lekarzy nazywaną chorobą wieku dziecięcego. Dlatego, iż najczęściej chorują na nią dzieci. Największa zachorowalność jest w wieku przedszkolnym i wieku szkolnym. Przedszkole i szkoła to duże skupiska dzieci, więc bardzo łatwo o zarażenie się ospą wietrzną. Wywołuje ją wirus, którym można się zarazić drogą kropelkową, tzn. nie trzeba dotykać chorego, aby się zarazić, wystarczy jak chory na nas kichnie. Warto wiedzieć, że ospa wietrzna jest również zakaźna na 2-3 dni przed wystąpieniem zmian skórnych i trwa do wyschnięci wszystkich wykwitów. Okres wylęgania choroby, chwili kontaktu z osobą chorą trwa od 10 do 21 dni. Po przechorowaniu ospy wietrznej jest trwała odporność. Wirus jednak pozostaje w organizmie w fazie uśpienia, znajduje się w zwojach nerwowych. Duże osłabienie, lub infekcje mogą go uczynnić pod postacią nie ospy, a półpaśca.

Zobacz także: Półpasiec – jak skutecznie z nim walczyć

Jak pozbyć się ospy wietrznej?

Jeżeli chcemy ustrzec się od choroby w Polsce dostępne są szczepienia. Szczepić powinni się ludzie, którzy nie chorowali na ospę, oraz dzieci. Jak najwcześniej, niemowlęta. To bardzo ważne. Pamiętajmy, że kontakt z osobą chorą na półpasiec może wywołać zachorowanie na ospę wietrzną. Jeśli dojdzie do zakażenia wirusem, niełatwo pozbyć się ospy wietrznej. Choroba na początku objawia się złym samopoczuciem, podwyższoną temperaturą, potem zaczynają na skórze pojawiać się zmiany. Są to małe krostki (grudki) z pęcherzykami wypełnionymi płynem. Wystąpieniu zmian skórnych towarzyszy duży świąd (swędzenie). Ważne jest ażeby dziecko lub osoba chora nie rozdrapywała ich, w płynie znajdującym się w pęcherzykach jest wirus. Podstawową czynnością jest zgłoszenie się do lekarza, zaleci izolacje. Chory na ospę wietrzną musi położyć się do łóżka, nie ma innej rady ospę trzeba wyleżeć, nie da się inaczej.

Wykwity chronimy przed rozdrapywaniem, często u dzieci dobrze zabandażować ręce. Zalecane są kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu. Jest to proszek, który barwi wodę na różowo, działa odkażająco i wysuszająco. Krostki szybciej przysychają. Niektórzy smarują pudrodermem, inni zaś używają gencjany, starej metody nielubianej przez lekarzy, z nieznanych mi powodów. Dlaczego jest ważne, aby nie drapać zmian? Wysiewy ospy wietrznej niejednokrotnie są bardzo masywne. Jeśli nie przypilnujemy i strupy będą regularnie zdrapywane pozostanie duża głęboka blizna, na twarzy, szyi, i innych częściach ciała. Oszpecimy się albo nasze dziecko przez nasze niedopilnowanie.

Czytaj również: Ospa wietrzna – czyli wszystko o popularnej u dzieci wiatrówce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj