Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum) znana również pod nazwami mrodina, smrodynia, smrodyńki należy do grupy roślin z rodziny agrestowatych. Roślina ta pochodzi prawdopodobnie z obszarów Wschodniej Europy lub Azji. Europejska uprawa czarnej porzeczki datowana jest już na XIII wiek, kiedy największymi jej producentami była Holandia oraz Dania, a w późniejszym okresie również Francja oraz Anglia. Roślina ta występuje w stanie dzikim w wielu miejscach na świecie o klimacie umiarkowanym – w tym w Polsce.

Czarna porzeczka jest docenianym surowcem nie tylko pod względem spożywczym, ale również i leczniczym. W medycynie naturalnej do leczenia różnorodnych schorzeń wykorzystuje się liście oraz owoce. Zarówno jedne jak i drugie wykazują właściwości moczopędne, napotne oraz przeciwzapalne. Spożywanie czarnej porzeczki jest zalecane w przypadku dolegliwości związanych z układem moczowym, żołądkiem czy jelitami. Bogactwo witamin, które występują w owocach porzeczki może posłużyć do wzmacniania odporności oraz poprawy procesów przemiany materii. Zawierają one również argininę, kwas asparaginowy oraz glutaminowy. Co warto jeszcze wiedzieć o czarnej porzeczce i w przypadku jakich schorzeń jej właściwości mogą być szczególnie przydatne?

Czarna porzeczka skład

Jej owoce od setek lat doceniane są zarówno za ich walory smakowe, ale również za właściwości odżywcze i lecznicze. Pomimo stosunkowo niskiej ceny oraz ogólnej dostępności w sezonie, czarna porzeczka wciąż pozostaje niedocenionym owocem. 100 gram owocu to wartość energetyczna bliska 65 kcal. Ta sama ilość produktu zawiera również około 1.5 gram białka, 0.41 gram tłuszczu oraz 15.4 gram węglowodanów. Czarna porzeczka to istne bogactwo witaminy C. 100 gram tego owocu zawiera jej aż 181 mg. Jeżeli chodzi o inne witaminy to ta sama ilość produktu posiada 0.05 mg tiaminy, 1 mg witaminy E, 230 IU witaminy A, 0.066 mg witaminy B6 oraz 0.05 mg ryboflawiny. W 100 gramach owoców czarnej porzeczki występuje również 55 mg wapnia, około 1.5 mg żelaza, 24 mg magnezu, 59 mg fosforu, 322 mg potasu oraz 2 mg sodu.

Czarna porzeczka na krew

Wiele mikro oraz makroelementów zawartych w owocach czarnej porzeczki ma zbawienny wpływ na krew oraz kondycję całego krwiobiegu. Warto zwrócić uwagę, że zawierają one pokaźną ilość potasu (aż 322 mg na 100 gram owoców). Pierwiastek ten kontroluje oraz obniża poziom ciśnienia krwi, a także zapobiega tworzeniu się złogów w naczyniach krwionośnych. O poprawną pracę serca oraz prawidłowe pompowanie krwi to wszystkich tkanek organizmu dbają wapń oraz magnez. Ten ostatni jest również sprzymierzeńcem w walce z bolesnymi skurczami mięśni oraz stanami depresyjnymi. Warto również wspomnieć, że regularne spożywanie owoców czarnej porzeczki przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi. Za tą funkcję odpowiedzialny jest błonnik pokarmowy, który ogranicza wchłanianie tłuszczów powodujących wzrost trójglicerydów.

Czarna porzeczka na wzrok

Badania nad wpływem jej owoców na organizm ludzki dowiodły, że zawarta w nich witamina A wspomaga narząd wzroku. Chodzi tutaj głównie o choroby oczu, które stają się z roku na rok coraz bardziej powszechne – między innymi zaćma.

Liście na układ trawienny i moczowy

Liście czarnej porzeczki od dziesiątek lat są wykorzystywanie z powodzeniem w leczeniu wielu schorzeń dotykających swym działaniem układu trawiennego. Główną rolę odgrywają tutaj garbniki, które wykazują działanie ściągające na ściany jelit oraz żołądka, a także ograniczają rozwój drobnoustrojów mogących wywoływać biegunki.  Warto również dodać, że fitoncydy zawarte w liściach tej rośliny zapobiegają infekcjom układu moczowego.

Zobacz także: Właściwości lecznicze oregano

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj