Świnka jeszcze do niedawna pozostawała bardzo powszechną chorobą zakaźną występującą przede wszystkim w wieku dziecięcym. Od momentu wprowadzenia obowiązkowego szczepienia przeciw temu schorzeniu w 2 oraz 10 roku życia liczba zachorowań znacząco spadła, a większość przypadków zakażenia przebiega łagodnie lub całkowicie bezobjawowo. Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby, dzieci i niemowlęta które nie zostały szczepione i zostaną narażone na kontakt z chorym lub w trakcie trwania epidemii choroby.

Objawy świnki u dzieci oraz niemowląt

Okres inkubacji choroby jest stosunkowo długi, gdyż najczęściej przekracza 2 tygodnie, w tym czasie dziecko może zarażać innych w swoim otoczeniu, my jednak nie zdajemy sobie sprawy z występowania schorzenia. Objawy świnki są najczęściej mało specyficzne i nie nasuwają od razu skojarzenia z tą zakaźną chorobą.

Lekarz stawia rozpoznanie analizując objawy jakie występują u dziecka lub niemowlęcia oraz przeprowadzając szczegółowy wywiad. Rodzice powinni wiedzieć czy ktoś w otoczeniu pociechy choruje lub czy np. w placówce opiekuńczej nie panuje epidemia.

Początkowo zaobserwować można u dzieci podwyższoną temperaturę ciała, która utrzymuje się przez 3-4 dni. Może sięgać 39,5 stopnia. Wówczas, szczególnie w przypadku młodszych pociech koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

Powszechnie występujące objawy świnki:

  • Podwyższona temperatura ciała – 38-39,5 stopnia, utrzymuje się przez 3-4 dni,
  • Obrzęk ślinianek przyusznych – widoczność odstającego płatka ucha, początkowo występuje jedynie po jednej stronie, a po kilku dniach po obydwu,
  • Może wystąpić również obrzęk innych ślinianek,
  • Występuje dyskomfort w czasie żucia, przełykania pokarmu, a nawet otwierania ust,
  • Powszechnie chorzy uskarżają się na ból ucha,
  • Ujścia przewodów ślinowych w jamie ustnej są zaczerwienione i obrzęknięte,
  • U dzieci stosunkowo często pojawia się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które charakteryzuje się bólami mięśniowymi i głowy, wysoką gorączką, sztywnością karku, wymiotami i światłowstrętem,
  • Choroba może również prowadzić do zajęcia innych narządów posiadających budowę gruczołową, występują wówczas np. zapalenie trzustki, zapalenie jąder – jest ono stosunkowo powszechne u chorujących nastolatków jak również młodych mężczyzn i może doprowadzić do niepłodności, zapalenie gruczołu piersiowego. W zapaleniach dotyczących konkretnych narządów powszechnie pojawia się ból oraz jego powiększenie.

Choroba mija samoistnie, a leczy się ją objawowo. Dlatego jeśli pojawią się jakiekolwiek inne objawy takie jak obrzęk innych ślinianek lub narządów, objawy sugerujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy mięśnia sercowego dziecko będzie wymagało niezwłocznej hospitalizacji.

Czytaj więcej: Świnka u dzieci – dowiedz się jak rozpoznać nagminne zapalenie przyusznic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj