objawy świnki u dzieci

Świnka jeszcze do niedawna pozostawała bardzo powszechną chorobą zakaźną występującą przede wszystkim w wieku dziecięcym. Od momentu wprowadzenia obowiązkowego szczepienia przeciw temu schorzeniu w 2 oraz 10 roku życia liczba zachorowań znacząco spadła, a większość przypadków zakażenia przebiega łagodnie lub całkowicie bezobjawowo. Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby, dzieci i niemowlęta które nie zostały szczepione i zostaną narażone na kontakt z chorym lub w trakcie trwania epidemii choroby.

Objawy świnki u dzieci oraz niemowląt

Okres inkubacji choroby jest stosunkowo długi, gdyż najczęściej przekracza 2 tygodnie, w tym czasie dziecko może zarażać innych w swoim otoczeniu, my jednak nie zdajemy sobie sprawy z występowania schorzenia. Objawy świnki są najczęściej mało specyficzne i nie nasuwają od razu skojarzenia z tą zakaźną chorobą.

Lekarz stawia rozpoznanie analizując objawy jakie występują u dziecka lub niemowlęcia oraz przeprowadzając szczegółowy wywiad. Rodzice powinni wiedzieć czy ktoś w otoczeniu pociechy choruje lub czy np. w placówce opiekuńczej nie panuje epidemia.

Początkowo zaobserwować można u dzieci podwyższoną temperaturę ciała, która utrzymuje się przez 3-4 dni. Może sięgać 39,5 stopnia. Wówczas, szczególnie w przypadku młodszych pociech koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Charakterystyczny będzie również obrzęk ślinianek przyusznych. Dotyk czy ucisk w tej okolicy będzie sprawiał dziecku ból, będą tkliwe. Chore dziecko wyraźnie traci apetyt, może być rozdrażnione lub apatyczne.

Choroba mija samoistnie, a leczy się ją objawowo. Dlatego jeśli pojawią się jakiekolwiek inne objawy takie jak obrzęk innych ślinianek lub narządów, objawy sugerujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy mięśnia sercowego dziecko będzie wymagało niezwłocznej hospitalizacji.

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię