Wiele osób zaczyna w którymś momencie swojego życia interesować się sposobem, w jaki się odżywiają. Zdobywanie informacji na ten temat oraz pogłębianie wiedzy zamieniają się w pasję, a czasem w zawód. Praca jako dietetyk to tak naprawdę poznawanie ludzkiego organizmu z perspektywy pokarmów, jakie mu są dostarczane.

Chcąc zostać dietetykiem należy zdać sobie przede wszystkim sprawę z faktu, że nie wystarczy przeczytać jakiejś książki lub hobbystycznie interesować się zdrowym odżywianiem. Dziedzina ta obejmuje przede wszystkim wiedzę na temat tego, jak nasz organizm traktuje pokarm. Oznacza to, że znajomość tabeli kalorycznych oraz ogólnych zasad zdrowego żywienia będą niewystarczające, by profesjonalnie wykonywać zawód dietetyka. Postaramy się Wam przybliżyć zarówno samą pracę jak i drogę prowadzącą do zastania dietetykiem.

Czym się zajmuje dietetyk?

Zawód ten w dużym skrócie polega na tworzeniu drogowskazów żywieniowych dla osób otyłych lub posiadających niedowagę. Dzięki jego wiedzy mogą one nie tylko zmienić swoje ciało ale przede wszystkim poprawić stan swojego zdrowia, którego złe reagowanie na konkretne pokarmy lub ich brak, prowadzą do obecnego, niepożądanego stanu. Dodatkowo dietetycy pomagają różnego rodzaju sportowcom oraz osobom, które po prostu chcą poprawić sylwetkę oraz zdrowie.

Zobacz także: Żywność bio w markecie – czy warto ją kupić?

Dietetyk bada i analizuje to, jak konkretne źródła pokarmu wpływają na nasz organizm. Ocenia przy tym ich jakość, wartości odżywcze konkretnych potraw oraz weryfikuje w jaki sposób są przyrządzane posiłki, tak by minimalizować utratę ich składników. Opierając się na tej wiedzy tworzy plany żywieniowe dla swoich klientów. Bierze on pod uwagę nie tylko nasz wiek oraz stan zdrowia, ale również samą aktywność fizyczną oraz tryb, w jakim funkcjonujemy w skali dnia. Na podstawie tych informacji dopiera odpowiednie pokarmy, tak by nasz organizm możliwie najlepiej na nie reagował, przy jednoczesnym zmierzaniu w kierunku utraty bądź nabycia wagi.

Jak stać się dietetykiem?

Chcąc uprawiać ten zawód trzeba przede wszystkim podjąć się edukacji w tym zakresie. Oznacza to ukończenie na przykład szkoły policealnej w zakresie dietetyki lub studiów, o takiej specjalizacji. W każdym z przypadków będziemy musieli nabyć wiedzę w kilku kluczowych dziedzinach. Musimy poznać konkretne obszary anatomii oraz fizjologii człowieka, biochemii żywności oraz poznać zasady zdrowego żywienia. Dodatkowo będzie koniecznym poznanie podstaw genetyki, toksykologii a nawet mikrobiologii. W zależności od uczelni możliwe są również zajęcia z psychologii czy też pedagogiki. Dodatkowo poznamy praktyczne możliwości tego zawodu oraz otrzymamy przygotowanie do wykonywania tej pracy.

Gdzie szukać pracy?

Dietetycy znajdują zatrudnienie w różnego rodzaju klinikach zajmujących się zdrowym trybem życia, a nawet szpitalach. Dodatkowo pracy można szukać w  siłowniach, klubach fitness czy nawet zakładach farmaceutycznych. Zawód, ze względu na wiedzę, jaką posiada dietetyk, może być wykorzystywany w różnego rodzaju branżach na przykład w gastronomii. Dietetycy często sami praktykują prowadzenie własnej działalności, otwierając gabinety, gdzie to pomaga się klientowi indywidualnemu w osiągnięciu zamierzonego celu. Możliwości jest wiele.

Czytaj również: Dietetyk – jak znaleźć sprawdzonego specjalistę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj