herbata z pokrzywy
fot. elements.envato.com

Pokrzywę możesz gotować lub parzyć samodzielnie albo łączyć z liśćmi maliny, melisą, werbeną, miętą pieprzową i skórką cytrynową. Herbata z pokrzywy ma bogaty, ziołowy smak, niektórzy porównują ją do ziemistej, słodkiej wersji wodorostów. Sprawdź, dlaczego warto po nią sięgnąć!

Dlaczego warto pić herbatkę pokrzywową?

Wspomniany napój jest bogaty w witaminę A i C, a także witaminy z grupy B (w tym B5, B3, B2 i B1). Oprócz tego herbata z pokrzywy zawiera aminokwasy, wapń, kwas tłuszczowy, kwas foliowy, żelazo i mangan. To jednak nie wszystko! W pokrzywowej herbatce znajduje się też fosfor, potas, magnez, przeciwutleniacze i fitoskładniki.

Herbata z pokrzywy — właściwości lecznicze

Efekty wypicia naparu są natychmiast odczuwalne. Możesz poczuć stały wzrost energii, lepszy niż po kofeinie. Co ciekawe, taki efekt utrzymuje się przez kilka godzin. Herbata z pokrzywy poprawia pamięć i koncentrację, jednocześnie łagodzi ból głowy.

Wspomniane zioło stymuluje pracę nerek. Dodatkowo pomaga szybciej pozbyć się toksyn z organizmu. Pamiętaj jednak, że pokrzywa jest naturalnym diuretykiem. Pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia.

Herbata z pokrzywy- jak ją przygotować?

Ogólnie rzecz biorąc, wystarczy zalać 1 łyżkę świeżej lub suszonej pokrzywy szklanką wody. Następnie gotuj ją przez kilka minut i odstawi na 5-10 minut. Niektóre osoby do 2/3 szklanki dodają 4 łyżeczki suchych liści. Jeśli chcesz przygotować mocniejszy napar, zmiażdż liście moździerzem i tłuczkiem, zanim zalejesz je wodą.

Herbata z pokrzywy jest intensywna i ciemna, jednocześnie dostarcza moc składników odżywczych. Pamiętaj, by nie dotykać surowych pokrzyw gołymi rękami, w przeciwnym razie mogą Cię oparzyć. Po kilku minutach gotowania włoski nie wydzielają już kwasu mrówkowego. Do herbatki możesz dodać odrobinę miodu i soku z cytryny.

Herbata z pokrzywy — niesamowite działanie

Proponowane zioło zawiera dużo witamin i minerałów, dlatego wspiera kości i tkanki. Zwolennicy medycyny naturalnej stosują go na zapalenie stawów i osteoporozę. Herbata z pokrzywy sprawdzi się również doskonale jako potreningówka. Wspomniany napój jest bogaty w wapń i witaminę K, dzięki czemu przyspiesza regenerację po treningu.

Pokrzywa znajduje się w wielu szamponach i odżywkach, ponieważ wzmacnia włosy i nadaje im połysk. Dodatkowo zioło poprawia kondycję skóry i paznokci. Przywraca także elastyczność naczyniom krwionośnym, obniża cholesterol i ciśnienie krwi. Herbata z pokrzywy wspomaga trawienie, działa przeciwutleniająco i przeciwnowotworowo.

Skutki uboczne

Chociaż pokrzywa ogólnie jest bezpieczna i nietoksyczna, niekiedy może wywoływać skutki uboczne. U niektórych osób herbata z pokrzywy powoduje rozstrój żołądka, wysypkę skórną i nadmierną potliwość. Napój wchodzi w interakcji z pewnymi lekami, dlatego, zanim zaczniesz go pić, skontaktuj się wcześniej z lekarzem. Wspomniana lista obejmuje leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, rozrzedzające krew i na nadciśnienie. Znajdują się również na niej lekarstwa na cukrzycę, niesteroidowe środki przeciwzapalne i lit.

Efekty uboczne występują częściej, gdy herbata z pokrzywy przygotowywana jest z korzeni, a nie liści. Pamiętaj, by pić maksymalnie 4 filiżanki dziennie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj