W ostatnim czasie coraz więcej możemy przeczytać na temat profilaktycznego odrobaczania dzieci, a nawet wszystkich członków rodziny. Z pasożytami wiążemy coraz więcej dolegliwości i bez wykonywania badań na ich obecność, przeprowadzamy odrobaczanie organizmu. Wiele osób deklaruje, że wykonuje taką procedurę u siebie i swoich dzieci nawet dwa razy do roku. Czy słusznie? Czy istotnie jest nam to potrzebne?

Po co odrobaczać?

Podstawowym argumentem osób, które regularnie poddają swoje dzieci odrobaczaniu, jest to, że skoro wykonuje się takie zabiegi u psów i kotów, to u dzieci też się powinno. Istotnie dzieci są z pewnością silniej narażone na infekcję pasożytami niżeli dorośli, czy to w wyniku zabawy w piaskownicy, czy kontaktu z dziećmi w przedszkolu. Jednak nie możemy podejmować decyzji o przeprowadzeniu odrobaczania, bez posiadania odpowiednich dowodów medycznych, czyli wyników badań.

Obecnie coraz większą ilość dolegliwości wiąże się z pasożytami. Dochodzi do takich absurdów, że dziecko kichnie, a my lecimy po leki na odrobaczanie, bo na pewno ma pasożyty. Nie raz można przeczytać pytanie w sieci – „Dlaczego moje dziecko ciągle choruje”, a połowa odpowiedzi głosi: „a odrobaczałaś?”, „koniecznie terapia na robaki”. Młoda mama, czytając to, z pewnością pomyśli, że nie wie jeszcze wszystkiego i pewnie faktycznie powinna dziecko odrobaczyć.

Zobacz także: Pasożyty w piaskownicy, czyli co czyha na nasze dziecko w czasie zabawy?

Preparaty na odrobaczanie dzieci

Substancje wykorzystywane w celu odrobaczania dzieci i dorosłych nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Z tego powodu odradza się ich przyjmowanie profilaktyczne. Odpowiednio silne leki stosuje się jedynie w sytuacji, gdy korzyści, jakie możemy osiągnąć, dominują nad stratami. Czyli leki na odrobaczenie powinniśmy podawać jedynie w sytuacji, gdy trzymamy w ręce wynik, który jasno stwierdza, że zostały stwierdzone pasożyty.

Nie ma wątpliwości, że jeśli w domu mieszka z nami zwierzę, to ryzyko zakażenia pasożytami jest większe, jednak robaki odzwierzęce rzadko atakują ludzi, a przy zachowaniu odpowiedniej higieny, zagrożenie pozostaje na niskim poziomie.

Nie trujmy naszych dzieci, podając im co pół roku leków na odrobaczanie, które sieją spustoszenie w ich organizmach. Wykonujmy je jedynie, gdy istotnie zachodzi taka potrzeba, gdy w badaniach zostanie stwierdzona obecność pasożytów. Robaki nie mogą być odpowiedzialne za każdą dolegliwość u naszej pociechy. To, że dziecko w przedszkolu często się przeziębia, jest całkowicie normalne i znane od bardzo dawna. Babcie mawiały, że musi swoje wychorować. Jeśli chcemy, aby dziecko było zdrowe, uczmy je od małego jeść warzywa i zbilansowane posiłki, dbajmy o ruch na świeżym powietrzu i profilaktykę zdrowia.

Czytaj więcej: Owsiki – dokuczliwa choroba pasożytnicza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj