fot. elements.envato.com

Selen jako pierwiastek  został odkryty w 1817 roku przez J.J. Berzeliusa. Ciekawe jest pochodzenie jego nazwy, mianowicie pochodzi od greckiej nazwy księżyca – selene. Nadano mu taką nazwę, ponieważ występuje zawsze z tellurem, którego nazwa wywodzi się od łacińskiego Telus – ziemia.

Selen i jego znaczenie dla człowieka

Powinien być dostarczany w pożywieniu – jest jednym z niezbędnych mikroelementów. W różnych częściach świata zawartość selenu w glebie i w wodzie znacznie się różni, a co za tym idzie i zawartość tego pierwiastka w produktach spożywczych. Gleby na terenie naszego kraju są bardzo ubogie w selen. W ostatnim czasie zainteresowanie tym mikroelementem i jego znaczeniem dla organizmu bardzo wzrosło. Spożycie selenu na naszym kontynencie w ostatnich latach bardzo zmalało. Budzi to obawy, że w związku ze zmniejszonym jego spożyciem, nawet niewielkie niedobory selenu mogą doprowadzić do wystąpienia zwiększonego ryzyka takich chorób, jak choroby nowotworowe i choroby układu krążenia. Wiele światowych organizacji zajmujących się badaniami nad zwalczaniem raka zezwoliła producentom suplementów selenowych na umieszczenie na swych produktach informacji, że suplementacja selenem może zmniejszyć ryzyko występowania niektórych postaci raka.

Źródła

Zdrowa dieta powinna być bogata w selen. Pamiętajmy, że tak zwana zdrowa żywność jest bogata w różnego rodzaju mikroelementy i nie powinno jej brakować w naszym codziennym pożywieniu. Dosyć duże jego ilości znajdziemy w orzechach brazylijskich, tuńczyku czy nasionach słonecznika. Inne źródła to ryby, owoce morza, skorupiaki lub wątroba. Wszystkie warzywa są bogate w mikroelementy, dużo selenu znajdziemy na przykład w czosnku i cebuli. Źródłem selenu jest brązowy ryż, kiełki pszenicy, zboża i drób z terenów, gdzie gleba jest bogata w ten pierwiastek. Selenocysteiny i selenometioniny, to organiczne związki występujące w naturalnych produktach spożywczych, i właśnie w takiej postaci selen jest najlepiej przyswajalny przez nasz organizm. Niestety nie wszystkie pokarmy są jego dobrym źródłem, ponieważ ten pierwiastek nie w każdej postaci jest dobrze wchłaniany w przewodzie pokarmowym. Najwyższą bioprzyswajalnością charakteryzuje się ten, który pozyskiwany jest z drożdży. Proces wchłaniania selenu przez organizm poprawia przyjmowanie witamin A, E, C, oraz białka małomolekularne. Wspólnie z witaminą E opóźnia procesy starzenia organizmu oraz przyspiesza regenerację komórek.

Zobacz także: Glicyna – rola i znaczenie dla człowieka

Selen a profilaktyka raka i innych chorób

Najważniejsze jego znaczenie w naszym organizmie, to zapobieganie powstawania zmian nowotworowych w jego narządach i tkankach. Zmniejsza on ryzyko występowania wszystkich nowotworów a w szczególności raka prostaty, wątroby, jelita grubego i płuc. Jego suplementacja jest szczególnie zalecana palaczom. U mężczyzn selen podtrzymuje sprawność seksualną, ponieważ połowa tego pierwiastka akumulowana w organizmie znajduje się w jądrach, gruczołach płciowych i spermie. Istotny wpływ selen ma na funkcjonowanie układu odpornościowego i tarczycy. Chroni serce wraz z innymi przeciwutleniaczami przed działaniem wolnych rodników. Jest pomocny w leczeniu nerwic, depresji i przemęczenia. W reumatoidalnym zapaleniu stawów redukuje ilość szkodliwych związków przyczyniających się do jego powstawania. Selen chroni czerwone krwinki i błony komórkowe przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Tworzy silny antyutleniacz – peroksydazę glutationową konieczną do prawidłowego funkcjonowania układów enzymatycznych.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj