W dobie coraz to popularniejszej medycyny naturalnej wzrasta również zainteresowanie ziołolecznictwem. Nie ma oczywiście w tym nic dziwnego, ponieważ w Polsce występuje bardzo dużo różnego rodzaju ziół, za pomocą których leczyć można wiele schorzeń i dolegliwości. Jedną z takich roślin jest kminek zwyczajny (łac. Carum carvi) zaliczany do rośliny dwuletniej, która pochodzi z rodziny selerowatych. Naturalny obszar jej występowania to Tunezja, znaczny obszar Azji m.in. Turcja, Rosja, Afganistan oraz Irak, a także Europa (w tym Polska). Rośnie zazwyczaj na suchych łąkach, polanach oraz przydrożnych rowach. Kminek zwyczajny, a także olejek kminkowy od dawna znajdują zastosowania – zarówno w kuchni jak i lecznictwie. Nasiona kminku znane są z ich przeciwskurczowych i wiatropędnych właściwości, pomagają w niestrawności oraz problemach związanych ze wzdęciami. Co warto zatem wiedzieć o kminku zwyczajnym i w jakich przypadkach należy go szczególnie często stosować?

Skład kminku

100 gram kminku to równoważnik 333 kcal, w których zawarte są liczne minerały, witaminy i kwasy tłuszczowe. W tej samej ilości kminku zawarte jest również 20 g białka, 16 g tłuszczu, około 40 g błonnika i 50 g węglowodanów. Jeżeli chodzi o witaminy to znaleźć tutaj można witaminę C, A, E, B6, kwas foliowy, ryboflawinę, niacynę i tiaminę. W 100g kminku występuje 689 mg wapnia, 16 mg żelaza, około 6 mg cynku, 1350 mg potasu, 17 mg sodu, około 570 mg fosforu i 260 mg magnezu. Nasionka kminku zawierają około 5% olejku eterycznego, który składa się głównie z karwonu, terpenu i aldehydu kuminowego. Dodatkowo w nasionach znajdują się flawonoidy, substancje azotowe, garbniki, żywice, skrobia oraz wiele innych. Tak bogaty skład jakim cechuje się kminek powoduje, że może być on z powodzeniem stosowany w wielu dolegliwościach.

Kminek – właściwości lecznicze

Kminek zwyczajny od dawna wykorzystywany był w leczeniu różnych schorzeń dotykających układu trawiennego – szczególnie jeżeli chodzi o wszelakie skurcze i kolki. To właśnie między innymi dzięki kolce u niemowląt, napary z kminku stały się tak popularne. Okazało się, że jest to najlepszy sposób na pozbycie się bolesnych skurczy mięśni gładkich. Do zbawiennych właściwości kminku należy dodać jego przeciwwzdęciowe działanie, które może być szczególnie przydatne po ciężkostrawnych i tłustych posiłkach. Dodatkową zaletą jest pozytywny wpływ na biegunkę oraz działanie moczopędne, które dla wielu osób z problemami moczowymi jest bardzo pożądane. Jeżeli chodzi o wykorzystanie kminku w problemach układu trawiennego to najlepszy okazać się może napar pity w ciągu dnia małymi porcjami.

Alternatywą dla naparu jest kminek zmielony lub zmiażdżony w moździerzu i popity większą ilością wody. Ściągające właściwości kminku są również stosowane przy zapaleniu gardła. Wspomnieć należy także o wykrztuśnym działaniu kminku, co może być przydatne w przypadkach przewlekłego i ostrego kaszlu. Jak większość roślin leczniczych tak i kminek stosować można zewnętrznie na problemy związane ze skórą. Już od wieków olej kminkowy stosowany jest w leczeniu skórnych zakażeń bakteryjnych, ale również grzybiczych i tych związanych ze świerzbem. Z tego względu kminek zwyczajny znajduje się w składzie past do zębów, płynów odkażających oraz innych kosmetyków. Istnieją również opinie, że olejek kminkowy jest w stanie usuwać celullit.

Kminek – przeciwwskazania

O przedawkowanie kminku jest ciężko, dlatego też uważany on jest powszechnie za jedną z bezpieczniejszych roślin leczniczych.  Warto jednak pamiętać, że olejek z kminku nie jest zalecany dla niemowląt. Dodatkowo nie powinny spożywać go osoby uczulone na rośliny baldaszkowate.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj