Karmienie piersią w miejscu publicznym dla wielu osób jest kontrowersyjne. Nawet jeśli jesteś jego zwolenniczką, warto mieć na względzie uczucia innych osób. Jak karmić piersią w miejscu publicznym dyskretnie i tak, aby nikogo nie urazić?

Podawanie piersi niemowlęciu wydaje się bardzo naturalną czynnością. I chociaż naturalny sposób karmienia niemowląt i małych dzieci jest propagowany od lat przez wszystkie instytucje zajmujące się zdrowiem, to jednak karmienie piersią w miejscu publicznym czasem budzi niesmak i oburzenie innych osób. O ile większość mam nie ma problemu z przystawieniem maluszka do piersi w restauracji czy parku, o tyle niektórzy ludzie traktują to jako rodzaj ekshibicjonizmu lub nietaktu.

Może Cię zainteresować: Gdy karmienie piersią boli. Jak sobie radzić z trudnymi sytuacjami?

Gdzie i nakarmić dziecko w miejscu publicznym?

Każda mama karmiąca piersią wie, że dla niemowlęcia nie ma znaczenia, gdzie poczuje głód – gdy w brzuszku burczy, po prostu zaczyna płakać i domaga się mleka, które należy mu natychmiast podać.

W tej chwili niemal każde centrum handlowe, restauracja czy urząd ma specjalne miejsce, przeznaczone dla mamy z dzieckiem, w którym kobieta może nakarmić maluszka w ciszy i spokoju. Czasami jest to wygodny pokój z fotelem i przewijakiem, ale niekiedy – niestety – tylko toaleta. Co robić, gdy malec zażąda karmienia piersią?

  • Jeśli jesteś w miejscu, gdzie znajduje się pokój dla matki z dzieckiem, skorzystaj z niego.
  • Jeśli w pobliżu nie ma specjalnego pomieszczenia dla mam, poszukaj ustronnego i cichego miejsca. Nie tylko po to, aby nie wystawiać się na widok innych – taka intymność jest potrzebna maluszkowi, który na pewno woli jeść w spokoju. Może to być ławka stojąca w bocznej alejce w galerii handlowej albo mało uczęszczany zakątek parku.
  • Karmienie piersią w takich miejscach jak urząd czy szpitalna poczekalnia pełna ludzi może być dla innych krępujące. Spytaj więc, czy nie będzie nikomu przeszkadzało, że usiądziesz z boku i nakarmisz malca. Potem przeproś i odwróć się tyłem, by przystawić dziecko.
  • Staraj się też przewidywać takie sytuacje, dlatego jeśli wiesz, że wychodzisz z dzieckiem na dłużej i że pora posiłku zastanie was poza domem, załóż wygodny strój (bluzka na guziki i odpinany biustonosz), który umożliwi ci karmienie bez konieczności odsłaniania ciała. Pamiętaj też, że karmiąc piersią w miejscu publicznym możesz osłonić swój dekolt pieluszką lub specjalną chustą.

Jak uniknąć karmienia piersią w miejscu publicznym?

Jeśli podawanie piersi przy innych jest dla ciebie stresujące – krępujesz się lub po prostu boisz nieprzychylnych uwag, postaraj się zminimalizować ryzyko karmienia poza domem. Aby nie przystawiać malca do piersi między półkami w supermarkecie, przed wyjściem do sklepu nakarm malca do syta, ewentualnie zaopatrz się w butelkę z wodą, która na chwilę zajmie jego uwagę, zanim dotrzesz do pokoju dla matki z dzieckiem.

Czytaj więcej: Zalety karmienia piersią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj