bosu
Man photo created by freepik - www.freepik.com

Piłka bosu jest doskonałym dodatkiem do każdej domowej siłowni. Nie tylko poprawia wyczucie równowagi, ale również pomaga koordynować mięśnie i nerwy w niestabilnych warunkach. Można ją zastosować w ćwiczeniach rozciągających, treningu siłowym i rehabilitacji.

O bosu

Trenażer równowagi wygląda jak połowa piłki do ćwiczeń zamontowanej na sztywnej, plastikowej podstawie. Możesz ćwiczyć z piłką bosu, leżącą płasko na płaskiej podstawie lub ją odwrócić.

Jest na tyle wszechstronna, że można ją stosować w różnych ćwiczeniach, zwłaszcza w siłowych i plyometrycznych. Zajmuje mniej miejsca niż piłka stabilizacyjna, a ponieważ jest płaska z jednej strony, nie musisz się martwić, że spadniesz.

Intensywny trening

Większość maszyn siłowych i cardio wymusza na ćwiczącym wykonywanie określonych ruchów. W ten sposób budują siłę i zwiększają wytrzymałość. Z drugiej strony nie poprawiają koordynacji ruchów.

Używając wolnych ciężarów, takich jak hantle i sztanga, zmuszasz mięśnie do stabilizacji i prowadzenia ciężarów. Wykonując ćwiczenia na bosu, idziesz o krok dalej. Angażujesz kręgosłup przez cały trening. W ten sposób możesz utrudnić łatwe ćwiczenia. Jeśli potrafisz wykonać pełny zestaw pompek, rzutów lub przysiadów w dobrym czasie, spróbuj wykonać je na trenażerze. Zobacz, czy teraz będzie to takie łatwe.

Bosu: bądź elastyczny!

Podobnie jak piłka stabilizacyjna, zaokrąglona część piłki (po umieszczeniu go kopułą do góry) zapewnia dobre wsparcie podczas rozciągania pleców i brzucha. Po prostu oprzyj się o miękką część piłki, twarzą do góry lub do ziemi i postaraj się zrelaksować. Powinieneś poczuć przyjemne rozciąganie.

Możesz też umieścić bosu kopułą w dół i użyć go jako „pochyłą deskę”. W ten sposób wspaniale rozciągniesz łydki.

Różnorodny trening i fantastyczna zabawa

Zmieniając plan treningowy co kilka tygodni, unikniesz rutyny. W ten sposób zmuszasz ciało do dalszego dostosowywania się do nowych bodźców. Dodatkowo trening na sosu zapewnia wspaniałą rozrywkę. Oczywiście, możesz łatwo zaplanować i wykonywać ćwiczenia bez trenażera, jeśli jednak go włączysz, zobaczysz wspaniałe efekty. Przy okazji będziesz się doskonale bawić.

Przykładowe ćwiczenia na bosu

Masz tylko 30 minut na trening całego ciała? Żaden problem. Wystarczy, że użyjesz bosu, który urozmaici każde ćwiczenie. Pomoże spalić więcej kalorii, zwiększyć tętno i budować mięśnie.
Możesz robić pompki, balansując ciałem na trenażerze. W ten sposób popracujesz nad plecami, ramionami i klatką piersiową. Możesz też robić brzuszki. Pamiętaj, by skierować bosu do góry. Napnij brzuch i podnoś plecy, siadając. Kiedy odchylasz się z powrotem w kierunku ziemi, nie pozwól by plecy wygięły się nad piłką.

Teraz stań na bosu z rozstawionymi na szerokość bioder i zrób przysiad. Wytrzymaj w tej pozycji przez trzy sekundy, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. W ten sposób popracujesz nad nogami i pośladkami. Wzmocnisz też mięśnie kręgosłupa.

Chwyć hantle w dłoń. Stań na piłce, a kiedy już złapiesz równowagę, zacznij zginać przedramię. Jeśli znajdujesz się na poziomie zaawansowanym, odwróć bosu na czarną stronę. Skup się na technice, by uniknąć kontuzji.

 

Źródło zdjęcia:

<a href=’https://www.freepik.com/photos/man’>Man photo created by freepik – www.freepik.com</a>

 

 

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię