Pleśniawki są miejscową infekcją w jamie ustnej małego dziecka. Matki często błędnie interpretują je jako resztki mleka pozostałe w buzi po karmieniu i dopiero pediatra w czasie przeprowadzania kontrolnego badania zwraca na nie uwagę. Spowodowane są przez grzyba (drożdżaka) Candida albicans.

Występują w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Pojawiają się zarówno na języku jak i podniebieniu. Maja postać niewielkich białych plamek, które wyglądem przypominają ścięte mleko. Jeśli nie rozpocznie się odpowiedniego leczenia to pojedyncze niewielkie zmiany mogą zlewać się w większe, bardziej rozległe grzyby tworzące biały „kożuszek”.

Pleśniawki – jakie są przyczyny wystąpienia pleśniawek?

Grzyby, które powodują tę infekcję zwykle są obecne na błonach śluzowych czy skórze człowieka i nie powodują żadnych zmian czy zachorowań. Jednak w sprzyjających warunkach mogą doprowadzić do infekcji. Za taką sytuacje uznaje się między innymi stosowanie antybiotyków, które prowadzi do wyeliminowania naturalnej flory bakteryjnej.

Bardzo często dochodzi do zakażenia dziecka i pojawienia się pleśniawek w czasie porodu i przechodzenia przez drogi rodne matki. Występują one głównie u noworodków, bardzo często wcześniaków, w czasie antybiotykoterapii, u dzieci po przeszczepach narządów, chorujących na nowotwory.

Pleśniawki mogą się również pojawić u dziecka w czasie karmienia piersią, gdy pierś mamy jest zainfekowana. Zakażeniom sprzyjają również niedokładnie umyte i oblizywane przez mamę smoczki czy osłabiona odporność w czasie ząbkowania. Jako podstawowy czynnik powodujący pleśniawki wskazuje się niedostateczny poziom higieny.

Leczenie pleśniawek

Pleśniawek nie możemy pozostawić samym sobie, bo wówczas nie znikną tylko się rozprzestrzenią i infekcja może stać się groźna i kłopotliwa. Zalecana jest wizyta u pediatry i pokazanie wnętrza buźki, gdyż mogą one być dla naszego dziecka bolesne i utrudniać ssanie. A to będzie powodować kolejne problemy – dziecko będzie gorzej przybierać na wadze, stanie się rozdrażnione, apatyczne, będzie miało problemy ze snem.

Pediatra najczęściej zapisuje aseptyczny środek o nazwie Aphtin oraz nystatynę o działaniu przeciwgrzybicznym. Jeden i drugi lek są w płynie. Lekarz wytłumaczy również w jaki sposób je podawać. Najczęściej polega to na zakrapianiu preparatu do buzi dziecka lub delikatnym smarowaniu patyczkiem kosmetycznym zmian. Przy tej drugiej czynności konieczna jest ostrożność gdyż niefortunne zdarcie zmiany może spowodować krwawienie i znaczny ból dla dziecka.

Matki karmiące piersią powinny stosować lek dodatkowo na brodawki sutkowe, aby w momencie wyleczenia buzi dziecka nie przenosić infekcji powrotem z piersi. Jeśli dziecko jest karmione sztucznie to należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne sterylizowanie smoczków oraz butelek po każdorazowym karmieniu.

Nawracające pleśniawki

Pleśniawki są zakażeniem grzybiczym i jak każde tego rodzaju lubią nawracać już po całkowitym wyleczeniu. Dlatego gdy uda Ci się wygrać wytoczona im wojnę dołóż wszelkich starań aby już nie wróciły. Przede wszystkim dbaj o stosowanie wszelkich zasad higieny – dokładnie myj ręce w szczególności po skorzystaniu z toalety czy przewinięciu dziecka. Poproś o podobne postępowanie wszystkich domowników oraz gości.

Matki karmiące piersią powinny myć okolice brodawek ciepłą wodą przed oraz po karmieniu. W przypadku niemowląt karmionych sztucznymi mieszankami konieczne jest dokładne mycie i sterylizowanie butelek oraz smoczków. Dodatkowo matka nie powinna oblizywać smoczka uspokajacza swojego dziecka.

Gdy zajdzie konieczność zastosowania antybiotyku koniecznie zapytaj lekarza o to jaki probiotyk najlepiej zastosowałaby aby ochronić florę bakteryjna jamy ustnej i układu pokarmowego dziecka.

Polecamy: Nebulizacja i jej miejsce w leczeniu schorzeń u dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj