Miedź jest pod względem ilościowym śladowym pierwiastkiem w ludzkim organizmie, ale znajduje się we wszystkich tkankach ciała i jest niezbędna w wielu kluczowych procesach.

Człowiek ma w swoim organizmie od 75 do 150 mg miedzi. To niewiele, ale wystarczy, by znaleźć się w każdej tkance, w największej ilości zaś w tak ważnych organach, jak serce, mózg, wątroba i nerki. Jeśli jest jej zbyt mało, borykamy się z problemami z koncentracją oraz pamięcią, często się przeziębiamy, obserwujemy pogorszenie stanu naszej skóry, w tym pękanie naczynek, i włosów, zaburzenia pracy serca, drętwienie rąk i nóg, zmniejszenie apetytu.

Funkcje miedzi w organizmie

Przy tym, jak niewiele miedzi znajduje się w ludzkim organizmie, niezwykłe jest to, ile procesów nie może się odbyć bez jej udziału. Miedź ściśle współpracuje z żelazem, po pierwsze ułatwiając wchłanianie tego drugiego pierwiastka, po drugie razem z nim odpowiadając na proces oddychania komórkowego. Zapewnia odpowiednią pracę serca, uczestniczy w powstawaniu czerwonych krwinek. Wspiera układ odpornościowy, buduje ochronę przed wolnymi rodnikami i niszczy bakterie. Jest potrzebna do syntezy aż 15 białek, m.in. kolagenu i elastyny, a więc tych, które odpowiadają za wygląd skóry. Aktywizuje neuroprzekaźniki i pomaga w pracy mózgu. Jest też potrzebna do ochrony przed osteoporozą.

Produkty bogate w miedź

Dorosły człowiek powinien sobie dostarczyć 3 mg miedzi dziennie. Najwięcej znajdzie jej w produktach zbożowych, roślinach strączkowych, wątróbce, orzechach włoskich oraz laskowych, ziarnach słonecznika, warzywach liściastych o zielonym kolorze, pomidorach, ziemniakach, rybach, żółtym serze, skorupiakach, czosnku, kakao, suszonych owocach, a także w miękkiej wodzie (im miększa, tym więcej zawiera cennego pierwiastka). Dostępne są też suplementy w postaci kapsułek z miedzią, ale mogą one stanowić jedynie uzupełnienie dobrze zbilansowanej diety. Przy tym należy pamiętać, że nadmiar miedzi w organizmie też przynosi negatywne skutki. Przede wszystkim zbyt duże ilości pierwiastka w organizmie podrażniają delikatne ściany żołądka. Dlatego pierwszym objawem nadmiaru miedzi będą bóle brzucha. Mogą też wystąpić bóle mięśni, mdłości oraz odczuwalne zaburzenia pracy wątroby, płuc czy serca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj