Wiosna w pełni, a lato zbliża się wielkimi krokami. Wiele mam zaczyna się rozglądać za kremami przeciwsłonecznymi dla swoich dzieci i zastanawia się, jaki najlepiej wybrać. Jednak kosmetyk to nie wszystko i ochrona dziecka przed słońcem, szczególnie dla małego dziecka powinna być kompletna.

Dlaczego słońce szkodzi dziecku? Nadmierne wystawienia skóry na promieniowanie UV może prowadzić do poparzeń słonecznych. Ich duża ilość w okresie dzieciństwa stanowi jeden z czynników przyczynowych rozwoju czerniaka – czyli groźnego, złośliwego nowotworu skóry, który może rozwinąć się w wieku dorosłym. Co bardzo istotne, nadmierne opalanie się sprzyja również temu, że nasza skóra zdecydowanie szybciej się starzeje i wygląda mało estetycznie.

Ochrona dziecka przed słońcem – co robić, aby odpowiednio zabezpieczyć dziecko przed szkodliwym działaniem słońca?

  1. Oczywiście najlepszą ochroną jest unikanie nadmiernego nasłonecznienia. Wystarczy 15 -minutowy spacer na słońcu, jednak nie w najcieplejszej porze dnia, aby wytworzona została niezbędna ilość witaminy D, pozostały czas dziecko powinno przebywać raczej w miejscach zacienionych.
  2. Odpowiednia godzina i miejsce – jeśli mamy letni upalny dzień ważne, aby tak dobierać miejsca i godziny, w jakich spacerujemy, aby nie wystawiać dziecka na nadmierne nasłonecznienie. Z noworodkiem lub małym niemowlakiem najlepiej spacerować w miejscach zdecydowanie bardziej zacienionych, np. w lesie lub parku między drzewami, tak aby słońce nie wpadało bezpośrednio do wózka. Jeśli przechodzimy przez półcień lub słoneczne miejsce najlepiej postawić budkę, lub rozłożyć parasolkę przy wózku.
  3. Jeśli dzień jest wyjątkowo upalny, a niebo pozbawione jakiegokolwiek zachmurzenia to najlepiej zostać z dzieckiem w domu lub w jakimś zamkniętym miejscu w godzinach pomiędzy 11 a 16. W tym czasie słońce świeci najsilniej w ciągu dnia i jest zdecydowanie najbardziej niebezpieczne.
  4. Możesz pozwolić dziecku bawić się latem w ogrodzie, jednak warto rozstawić nad miejscem, gdzie spędza czas jak największe zabezpieczenie przed słońcem – może to być wielki parasol, żagiel przeciwsłoneczny lub specjalny wysoki namiot, pod który nie dotrą promienie słońca.
  5. Łóżeczko dziecka najlepiej przestawić do takiej części pokoju, gdzie nie będzie na nie bezpośrednio padać słońce, lub w czasie snu malucha dokładnie zasłaniać okno.
  6. W samochodzie – promienie UV przedostają się również przez szybę, również tę przyciemnianą! Jeśli jedziemy z dzieckiem samochodem, warto przełożyć fotelik na tę stronę, gdzie słońca jest mniej lub zasłonić okno specjalną roletką z filtrem UV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj