Endometrioza jest problemem medycznym, w którym tkanki ciała poza macicą (głównie w okolicy miednicy) zachowują się jak błona śluzowa macicy (endometrium). Gęstnieją i rozpadają się, co prowadzi do bólu i potencjalnych problemów z płodnością. Najczęściej oddziałują na obszary otaczające macicę. Jednak w rzadkich przypadkach mogą również wystąpić w innych miejscach, np. w kręgosłupie.

Co jeszcze warto wiedzieć o endometriozie?

Przyczyny endometriozy nie są do końca znane. Istnieje kilka hipotez. Jedna z nich jest taka, że błona śluzowa macicy nie jest w stanie opuścić organizmu przez pewien czas. Wtedy zaczyna się osadzać na innych narządach miednicy. Nie wyjaśnia to jednak, dlaczego niektóre kobiety doświadczają endometriozy po histerektomii.

Hormony z pewnością odgrywają tutaj pewną rolę. Endometrioza rzadko występuje u kobiet po menopauzie, które mają mniej estrogenów w organizmie. Objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Do najczęstszych możemy zaliczyć:

  • bolesne i/lub obfite miesiączki,
  • ból podczas/po seksie,
  • ból w miednicy, dolnej części pleców i/lub podbrzuszu,
  • krwawienie między miesiączkami,
  • trudności z poczęciem.

Zobacz również: Endometrium (błona śluzowa macicy) – budowa i funkcje

Dieta w endometriozie

Zbilansowana, pożywna dieta składająca się z produktów przeciwzapalnych może złagodzić objawy związane z tym schorzeniem. Niektóre pokarmy ułatwiają naturalną kontrolę hormonów, inne wywołują dodatkowe objawy. Zmiana diety może być nie lada wyzwaniem. Warto więc nawiązać współpracę z doświadczonym dietetykiem.

Co możesz jeść?

Dieta w endometriozie musi być bogata w błonnik, który odgrywa bardzo ważną rolę. Pomaga wydalać niepożądane substancje z organizmu, szczególnie nadmiar hormonów (estrogenów). Stabilizuje poziom cukru we krwi i zmniejsza stan zapalny. Warto włączyć do codziennej diety 30 gramów błonnika. Cennym źródłem są pełnoziarniste produkty, fasola, soczewica, warzywa i owoce. Szczególną uwagę zwróć na błonnik rozpuszczalny. Organizm może łatwiej go przyswoić. Występuje m.in. nasionach chia i roślinach strączkowych.

Należy też zadbać o odpowiednią ilość żelaza w organizmie. W ten sposób unikniesz anemii. Żelazo znajdziesz m.in. w zielonych warzywach liściastych (takich jak kapusta, jarmuż, szpinak i brokuły), czerwonym mięsie i burakach.

Dobra równowaga zdrowych tłuszczów jest niezwykle ważna. Zwłaszcza wtedy, gdy cierpisz na endometriozę. Wspomaga równowagę hormonalną i zmniejszają stan zapalny. Dzięki temu łagodzi objawy endometriozy. Tłuste ryby (łosoś, sardynki, makrela, anchois), orzechy i nasiona są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe. W niektórych przypadkach wskazane będą suplementy, np. olej z wiesiołka.

Czego warto unikać?

Przede wszystkim postaraj się ograniczyć przetworzoną żywność. Może zawierać pewne dodatki i konserwanty zaostrzające stan zapalny. Tego typu produkty mogą być również bogate w tłuszcze nasycone lub trans. Dlatego promują produkcję zapalnych prostaglandyn. Czytaj też dokładnie etykiety. Unikaj:

  • smażonego jedzenia,
  • wędlin i przetworów mięsnych,
  • białej mąki i ziaren rafinowanych,
  • słodkich potraw.

Ograniczając gluten, również możesz złagodzić objawy typowe dla endometriozy. Uważa się, że wrażliwość na gluten wywołuje problemy jelitowe, które zwiększają poziom bólu. Dlatego postaraj się unikać produktów zawierających gluten. Zamiast nich wybierz naturalnie bezglutenową żywność, taką jak dziki ryż, komosa ryżowa i słodkie ziemniaki.

Ogranicz ilość tłuszczów nasyconych. Znajdują się w margarynie, maśle, smalcu i pełnotłustych produktów mlecznych. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że żywność bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego poziomu hormonów. Zanim zwiększysz ich spożycie, skonsultuj się z dietetykiem. Zamiast pełnotłustych produktów, wybierz niskotłuszczowe (np. jogurt, mleko).

Czytaj także: Ból miesiączkowy – 7 sposobów na jego złagodzenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj