Mocznik przede wszystkim pozwala zdiagnozować funkcjonowanie nerek. Znajduje się on we krwi i powstaje w wątrobie jako efekt rozkładania się białka. Z racji tego, jak dużo znajduje się go we krwi zależy od różnych wspólnych elementów, by w pełni zdiagnozować chorobę, należy jednocześnie zbadać stężenia innych składników, jak na przykład kreatyniny.
Efekt różnych poziomów mocznika
Jeśli osoba posiada wysoki poziom mocznika we krwi, oznaczać to może, iż zachodzi w jej organizmie do znacznego rozpadu białka lub pokarmy, jakie są spożywane zawierają dużo tego składnika. Jeśli natomiast poziom mocznika we krwi jest niski, oznaczać to może, iż pacjent ma uszkodzoną wątrobę lub też jego sposób żywienia zawiera w sobie zbyt małe ilości białka.
Co oznacza dany poziom mocznika we krwi?
Mocznik pozwala ocenić to, w jaki sposób pracują nerki danej osoby, które to są głównym organem go produkującym. Sam poziom mocznika nie jest jednak wyraźną oznaką występowania danej choroby oraz nie daje możliwości oceny stanu nerek. Dzieje się tak, ponieważ na jego poziom ma wpływ wiele czynników. Istnieje jednak zależność przedstawiana w postaci współczynnika porównującego poziom mocznika do kreatyniny, który to może dać informacje na temat stanu zdrowia pacjenta. Relacja poziomu mocznika do kreatyniny, pokazuje jego właściwą wielkość, która może powiedzieć co jest przyczyną stanu pacjenta.
Dolegliwości a mocznik
Poziom mocznika może świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach i stanach organizmu. Badając stosunek kreatyniny do mocznika można dowiedzieć się czy u osoby mają miejsce odwodnienia, jaki jest sposób jego odżywiania się czy też mają miejsce stany katabolizmu. Ten ostatni element może z kolei świadczyć o istnieniu różnego rodzaju chorób, które wyniszczają organizm pacjenta. Samo stężenie mocznika może również oznaczać, że pacjent posiada mocznicę. Objawia się ona stanami zmęczenia, problemami z krzepliwością krwi oraz świądem skóry.
Stężenie mocznika
Mocznik jest głównym produktem przemiany białka, zawartego w konsumowanych produktach żywieniowych. To ile posiadamy mocznika zależy od tego, ile wydalone zostanie go z nerek oraz zależeć będzie od produkcji, mającej miejsce w wątrobie. Normalnie zdrowa osoba powinna posiadać stężenie mocznika na poziomie 2,5 do 6,4 mmol/l albo 15 do 39 mg/dl. Azot mocznika posiada natomiast normy na poziomie 7 do 18 mg/dl. Dodatkowo osoby starsze mają większe stężenie mocznika we krwi.
Mocznik a problemy zdrowotne
Przede wszystkim to, iż dana osoba posiada wysoki poziom mocznika, oznaczać może, iż jej nerki nie działają prawidłowo. Może to być powodowane przede wszystkim zaburzeniem ich funkcji wydalania. Jeśli osoba spożywa dużo białka w diecie oraz podniesiony katabolizm białek mogą również objawiać się podwyższonym poziomem mocznika. Obniżony w stosunku do normy poziom mocznika może z kolei oznaczać, iż u pacjenta ma miejsce choroba poliuria, która objawia się nadmiernym generowaniem moczu. Inną przyczyną może być również brak wystarczającej ilości białka w pożywieniu. W końcu, niski poziom mocznika może oznaczać, że istnieje problem z pracą wątroby, co będzie dodatkowo objawiało się wysokim poziomem amoniaku.