Żmija zygzakowata jest jednym z kilku gatunków węży, jakie występują na terenie naszego kraju. Jednak tylko ona jest jadowita. Zwykle nie wykazują one agresji w stosunku do ludzi, atakują zmuszone do obrony, gdy np. nadepniemy na nie w trawie. Stąd zalecenie długich spodni i wysokich butów w czasie górskich wycieczek. W ciągu dnia żmija może być niemal niezauważalna, gdyż najczęściej wygrzewa się na leśnych drogach i polanach w słońcu, a poluje w nocy.

Co robić, gdy dziecko ukąsi żmija?

Ukąszenia żmii są najgroźniejsze właśnie dla dzieci oraz osób starszych. Gdy dojdzie do ukąszenia, w pierwszej kolejności należy upewnić się co do bezpieczeństwa miejsca całego zdarzenia. Jeśli są z wami inne osoby, szczególnie dzieci poproś inną osobę dorosłą o wyprowadzenie ich z lasu w bezpieczne miejsce i wezwanie pomocy medycznej.

Sprawdź, czy ukąszone dziecko nie jest narażone na kolejny atak, jeśli żmija znajduje się dość daleko, nie zbliżaj się do niej i nie dotykaj jej, nawet jeśli wygląda na martwą. W sytuacji, gdy zachodzi konieczność jej przesunięcia, użyj możliwie jak najdłuższego kija, dobrze, jeśli będzie zakończony literą V, aby się nie wyślizgiwała.

Ukąszenie wiąże się z silnym bólem, który pojawia się właściwie natychmiast. Ślad na skórze jest podwójny, a rozstaw pomiędzy dwoma punktami wynosi od 3 do 9 mm. Dookoła miejsc po zębach pojawia się obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie. Bardzo często występuje przyspieszenie akcji serca, indukowane również strachem. Inne objawy to ból głowy, niepokój, nudności, wymioty i biegunka. Gdy wąż był większy a ukąszenie silniejsze, może dojść do omdlenia.

Najważniejsze jest uspokojenie dziecka. Trzeba mu wytłumaczyć, aby leżało nieruchomo, a już tym bardziej nie ruszało ukąszoną kończyną, gdyż praca mięśni prowadzi do przyspieszenia wchłaniania się toksyny w organizmie. Zdejmujemy ciasną odzież i ewentualną biżuterię. Miejsce ukąszenia najlepiej przemyć pod bieżącą wodą z mydłem, w lesie możesz wykorzystać butelkę z wodą pitną, jeśli nie masz nic innego. Dziecko nie powinno się ruszać aż do przyjazdu pomocy medycznej. Ukąszoną kończynę najlepiej unieruchomić.

Postępowanie medyczne

Sanitariusze sprawdzają oddech, krążenie i świadomość. Mogą dokonać zabezpieczenia dróg oddechowych i zastosować tlenoterapie. Zależnie od tego, w jakim stanie będzie dziecko, w trakcie transportu będą mogli przeprowadzać inne działania medyczne. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby dorosły opiekun jechał karetką razem z dzieckiem, co zmniejszy jego niepokój. Po dotarciu do szpitala lekarz zaleca odpowiednie postępowanie oraz decyduje o ewentualnym podaniu antytoksyny.

Co powoduje jad żmii?

W jadzie żmii znajduje się kilka substancji, które prowadzą do uszkodzenia układu nerwowego, powodują martwicę tkanek, wywołują znaczące zmniejszenie krzepliwości krwi oraz mogą prowadzić do zaburzeń pracy serca.

Tego robić nie wolno!

  1. Rany nie wyciskamy, nie nacinamy ani nie wysysamy jadu, gdyż takie postępowanie prowadzi do przyspieszenia penetracji jadu w organizmie.
  2. Nie powinno się również zakładać opasek uciskowych.
  3. Odradzane jest przemywanie rany z zastosowaniem spirytusu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj