Słonecznik, oprócz tego, że jest smacznym dodatkiem do sałatek, ciast czy innych potraw, ma wiele dobroczynnych właściwości i ważnych wartości odżywczych. Był początkowo uprawiany w Południowej Ameryce przez Indian, którzy doskonalili jego uprawę i wyhodowali kilka różnych odmian. W Europie pojawił się za sprawą Hiszpanów, a w późniejszym czasie był hodowany masowo w Rosji.

Wartości odżywcze słonecznika

Słonecznik zawiera przede wszystkim witaminy, między innymi witaminy z grupy B oraz witaminę E. W związku z tym, ziarna słonecznika wpływają doskonale na układ nerwowy i wspomagają jego pracę. Oprócz tego, witamina E wpływa na przedłużenie młodości oraz poprawia płodność.

Słonecznik jest również źródłem cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ziarna tej rośliny zawierają przede wszystkim duże ilości kwasów z grupy omega 6, przy niestety dość niskiej zawartości kwasów omega 3. Ze względu na zawartość tych kwasów tłuszczowych oraz fitosteroli, ziaren słonecznika najlepiej nie poddawać obróbce cieplnej i jeść na surowo. Wówczas wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu, zapobiegając poważnym chorobom, takim jak miażdżyca. Ziarna słonecznika mają również działanie antynowotworowe, a to również za sprawą zawartości fitosteroli. Oprócz fitosteroli, słonecznik zawiera też kwas linolowy, który zmniejsza ryzyko powstawania przerzutów nowotworowych oraz hamuje rozwój nowotworów, zwłaszcza płuc, sutka oraz jelita grubego.

Oprócz witamin, słonecznik dostarcza cennych minerałów, między innymi magnezu. W związku z zawartością tego pierwiastka, słonecznik wspomaga pracę układu nerwowego, układu krwionośnego oraz serca. Poza magnezem, słonecznik dostarcza sporych ilości wapnia, potasu, cynku, selenu, miedzi oraz żelaza.

Kto powinien włączyć słonecznik do swojej diety?

Wzbogacić swoją dietę w ziarna słonecznika powinny przede wszystkim osoby narażone na stres oraz regularnie pijące kawę. To wszystko ze względu na dużą zawartość magnezu, który jest wypłukiwany przez kawę i niezbędny w walce ze stresem. Oprócz tego, większe ilości magnezu, na przykład w postaci ziaren słonecznika, powinny spożywać osoby cierpiące na częste migreny, skurcze mięśni oraz zmuszone do długotrwałej wytężonej pracy umysłowej. Słonecznik jest niedocenionym składnikiem, który powinno się spożywać przed wszelkimi egzaminami i podczas nauki, ponieważ zawarty w ziarnach magnez wpływa na poprawę koncentracji i obniża poziom stresu. Słonecznik powinien się znaleźć również w diecie osób cierpiących na anemię oraz mających problemy ze słabymi kośćmi.

Jak kupować i jeść ziarna słonecznika?

Ze względu na to, że podczas obróbki cieplnej ziarna słonecznika tracą sporą część swoich wartości odżywczych, najlepiej kupować i jeść nieprażone ziarna. Żeby mieć pewność, że słonecznik nie jest prażony, można posiać kilka ziarenek na wacie, a gdy po kilku dniach ziarna wykiełkują, oznacza to, że nie były prażone. Wprawdzie łuskanie słonecznika jest zajęciem dość żmudnym, warto kupować słonecznik w formie niełuskanej, ponieważ łuska chroni ziarno i zapobiega utlenianiu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Ziarna słonecznika nadają się idealnie jako dodatek do sałatek, owsianek, musli, jogurtów czy ciast. Poza tym, ze względu na walory smakowe, słonecznik może być spożywany bez żadnych dodatków. Osoby niebojące się kuchennych eksperymentów mogą przyrządzić ze słonecznika pastę do kanapek, krakersów lub jako dip do warzyw.

Słonecznik należy spożywać w umiarkowanych ilościach, ponieważ jest wysokokaloryczny i zawiera duże ilości tłuszczu. Poza tym, żeby fitosterole pozytywnie wpływały na zdrowie, zaleca się spożywanie ich w ilości nie większej niż 3 gramy dziennie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj