Krwawienie z nosa może być zapowiedzią jakiejś choroby. Nie lekceważ więc tych objawów, szczególnie, gdy krwawienie występuje regularnie. Krwotok z nosa być też spowodowany dużym osłabieniem organizmu, stanem zapalnym błony śluzowej czy też skokiem ciśnienia. W wielu przypadkach samo krwawienie z nosa jest nie groźne, więc można samemu sobie z nim poradzić, stosując się do różnych domowych metod.

Jak zatamować krwotok z nosa – domowe sposoby

Podczas krwawienia z nosa trzymaj się zasady, aby nie chodzić (szczególnie szybko) i nie być w pozycji leżącej. Najlepiej jest usiąść prosto na krześle i oprzeć plecy o oparcie. Nigdy nie przechylaj głowy w tył, gdyż może wtedy dojść do sytuacji, w której krew nie będzie miała ujścia i przedostanie się do gardła. Wtedy jest możliwość zakrztuszenia się nią, a nawet uduszenia. Twoja głowa powinna więc być pochylona w dół, aby dać ujście spływającej krwi.

Gdy jesteś już we właściwej pozycji, przed tamowaniem krwawienia należy jeszcze wydmuchać skrzep z nosa, gdyż może on spowalniać gojenie się rany. Rób to jednak bardzo delikatnie i z wyczuciem.

Jeśli chcesz szybko zatamować krwotok z nosa, potrzebujesz jałowego gazika zwiniętego w tampon. Może to być też chusteczka higieniczna, gdy nie masz nic innego pod ręką. Tak przygotowany tampon zwilż lekko wodą i włóż do nosa. Następnie uciskaj skrzydełko nosa z tej strony, z której wystąpiło krwawienie. Równie dobrze możesz to robić z dwóch stron. Skrzydełko nosa możesz uciskać przez około 5 – 8 minut. Gdy krwawienie się nadal utrzymuje wymień tampon i znowu uciskaj nos. Taki opatrunek powinno się wyjmować po 20 minutach. Pamiętaj podczas tej czynności o oddychaniu ustami.

Wykorzystaj fakt, że pod wpływem zimna kurczą się naczynia krwionośne, więc zrób sobie zimny okład. Może być on położony na nos oraz na kark. Ten zabieg powinien pomóc podczas próby zahamowania krwawienia z nosa.

Zobacz także: Tamowanie krwotoków u dzieci – czyli skuteczne udzielanie pomocy

Gdy krwawienie ustąpiło pamiętaj o kilku zasadach, których trzeba przestrzegać. Mianowicie nie powinno się smarkać i uprawiać intensywnego wysiłku fizycznego. Powstrzymaj też kichanie. Te zabiegi mają na celu zminimalizowanie sytuacji, w której krwawienie z nosa powraca.

Przyczyny krwawienia z nosa mogą być różne. Najczęściej zdarza się to podczas kataru, gdy błona śluzowa jest bardzo słaba, lub gdy mocniej wydmuchamy nos. U dzieci i nastolatków zdarza się to często i jest normalne. Ale gdy pojawia się to u dorosłych i powtarza w miarę regularnie należy poszukać przyczyny. Krwawienie z nosa może być wtedy objawem zakażenia miejscowego, polipów w nosie, nowotworów, zaburzeń hormonalnych, niewydolności wątroby i nerek, nadciśnienia tętniczego, czy też miażdżycy. Nie lekceważ więc tej przyczyny, szczególnie wtedy, gdy sam jesteś zaniepokojony i wybierz się do lekarza.

Czytaj również: Krwotok z nosa u dziecka, czyli pierwsza pomoc bez paniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj