Alergia pokarmowa u dziecka może pojawić się jako przypadłość dziedziczna, ale jednocześnie zdarza się jej występowanie u najmłodszych, u których w rodzinie nie było jakichkolwiek tendencji do nadwrażliwości. Zdecydowanie jest to jedna z powszechniejszych alergii wieku dziecięcego. Z pewnością godne uwagi jest dokładne poznanie objawów nadwrażliwości pokarmowej, co umożliwi nam szybkie zareagowanie i uniknięcie nieprzyjemnych lub pogłębiających się dolegliwości u dziecka. Niestety nie ma możliwości całkowitego uniknięcia i profilaktyki uczuleń. Najczęściej wymagają one, aby nauczy się z nimi żyć.

Możliwe jest zminimalizowanie ryzyka rozwoju alergii pokarmowej u dziecka. Pierwszym i najważniejszym sposobem jest mleko matki. Karmienie piersią stanowi największy dar, jaki możemy dać dziecku, gdyż w tym pokarmie znajdują się komórki odpornościowe oraz hormony, które stanowią dla dziecka ochronę przed alergenami pokarmowymi.

Jak objawia się alergia pokarmowa u dziecka?

Do wyeksponowania się alergii pokarmowej może dojść już w pierwszych tygodniach życia dziecka, ale równie dobrze później. Bardzo często pierwsze objawy obserwowane są w okresie, gdy rodzice rozpoczynają rozszerzanie diety niemowlaka. Z tego powodu każdy nowy produkt należy wprowadzać stopniowo i samodzielnie, aby wiedzieć na co wystąpiła nadwrażliwość. Pośród symptomów alergii pokarmowej wyróżniamy:

  • Skóra malutkiego dziecka wydaje się szorstka, swędzi,
  • Wysypka lokalizująca się na twarzy w zgięciach łokci i/lub pod kolanami,
  • Dziecko może uporczywie ulewać,
  • Biegunki,
  • Zmiana rytmu wypróżnień – częstsze stolce,
  • Zmiana konsystencji, koloru, zapachu stolca,
  • Widoczny śluz lub krew w stolcu,
  • Niekiedy alergia przejawia się wymiotami lub silnymi kolkami,
  • Starsze niemowlęta wykazują również objawy ze strony układu oddechowego, pojawia się zatkany nosek, śluzowy katar, dziecko wykazuje większą drażliwość, płaczliwość i jest niespokojne.

Zobacz także: Objawy alergii pokarmowej u dzieci i niemowląt

Alergia pomimo karmienia piersią

Karmienie piersią nie sprawi, że nasze dziecko będzie całkowicie bezpieczne i na pewno nie wystąpi u niego alergia. Może się zdarzyć również reakcja nadwrażliwości wywołana przez coś, co zjadła mama. Jeśli więc zaobserwujesz, że dziecko cierpi i pojawiają się objawy alergii, koniecznie zmień swoją dietę. W pierwszych dniach będziesz zmuszona do jedzenia wyłącznie produktów, które niemal nigdy nie uczulają jak ryż, mięso drobiowe, jarzyny czy owoce, poza cytrusami. Następnie można stopniowo wprowadzać inne składniki i obserwować reakcję dziecka.

Pośród najczęściej uczulających pokarmów wymienia się:

  • Mleko krowie,
  • Białka jaj,
  • Orzeszki,
  • Ryby,
  • Kakao,
  • Czekolada,
  • Napoje aromatyzowane,
  • Grzyby,
  • Owoce cytrusowe.
  • Mleko apteczne

Jeśli mimo walki o zmianę diety i licznych starań dziecko nadal ma dolegliwości sugerujące alergię pokarmową najlepiej udać się do pediatry na konsultację i w razie konieczności zdecydować się na zakup specjalnej mieszanki mleka w proszku. Takie dla alergików wydawane jest z przepisu lekarza na receptę, tylko w aptece, m.in. Bebilon Pepti czy Nutramigen. Są one dla dziecka pełnowartościowe, choć nie pachną ładnie i dużo gorzej smakują. Jednak nie powodują alergii, co jest ich niewątpliwą zaletą. Wybranie takiego mleka jest konieczne, gdy u dziecka zdiagnozowana zostanie tzw. skaza białkowa. Większość tego rodzaju wczesnych alergii pokarmowych ustępuje, gdy dziecko skończy 3 lata.

Starsze dzieci i alergia pokarmowa

Starsze dzieci, powyżej 1 roku życia pediatra kieruje zwykle do alergologa w celu odnalezienia przyczyny dolegliwości uczuleniowych. W teorii testy alergiczne mogą być wykonywane już u rocznych dzieci, jednak w praktyce najczęściej dokonuje się ich najwcześniej u 3-latków.

Istnieją niebezpieczne rodzaje silnej alergii pokarmowej, np. na niektóre rodzaje orzeszków czy gluten, które utrzymują się przez całe życie i wymagają bezwzględnego unikania konkretnego składnika w swojej diecie. Ich zjedzenie u niektórych osób może doprowadzić nawet do pojawienia się reakcji anafilaktycznej, która stanowi zagrożenie dla życia. Dlatego alergii pokarmowych, które są najczęstszą odmiana nadwrażliwości u naszych dzieci, nie należy absolutnie bagatelizować, dziecko powinno zostać poddane szczegółowej obserwacji i kontroli specjalisty.

Leczenie

Z niektórych rodzajów alergii pokarmowych się wyrasta, ma to miejsce bardzo często w przypadku skazy białkowej. Część słabszych reakcji nadwrażliwości można leczyć za pomocą odczulania, które może pochłonąć nawet kilka lat. W skrajnych przypadkach silnych uczuleń konieczne jest posiadanie zawsze w zasięgu ręki, blisko dziecka ampułkostrzykawki z adrenaliną, która w razie konieczności może stanowić ratunek dla życia. Dziecko i wszyscy z jego otoczenia powinni być przeszkoleni z jej podawania. Jednak wymogiem bezwzględnym jest unikanie produktów uczulających.

Czytaj więcejAlergia u dzieci – czemu choroby uczuleniowe są coraz powszechniejsze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj