500+ to rządowy program wsparcia, który początkowo obejmował drugie i kolejne dzieci w rodzinie, a od lipca 2019 roku – także pierwsze i najstarsze dziecko. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać 500+ na pierwsze dziecko? Czy obowiązuje kryterium dochodowe oraz jakie są wyjątkowe sytuacje, które dotyczą wypłaty pieniędzy? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.
Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać 500+ na pierwsze dziecko?
Aby otrzymać 500+ na pierwsze dziecko, niezbędne jest złożenie stosownego wniosku do Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, zajmującego cię wypłatą świadczenia. W wersji elektronicznej wnioski można składać od 1 lipca 2019 roku, w formie papierowej – od 1 sierpnia 2019. W zdecydowanej większości przypadków są one rozpatrywane jako pozytywnie zaopiniowane, umożliwiając otrzymywanie comiesięcznego świadczenia w wysokości 500zł na pierwsze dziecko. Obecnie wniosek złożony po 1 lipca 2019 roku pozwala na wypłatę świadczenia aż do maja 2021 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku nie będzie potrzeby ponownego składania pisma. Aby uzyskać świadczenie od czerwca 2021 roku, konieczne będzie złożenie wniosku w formie elektronicznej po 1 lutego 2021, a w formie papierowej – po 1 kwietnia 2021. Ponadto jeśli rodzic złoży wniosek w terminie do 3 miesięcy od daty urodzenia się pierwszego dziecka, otrzyma świadczenie 500+ z wyrównaniem od dnia jego narodzin. Dobrą informacją jest również fakt przyznania 500+ dzieciom będącym pod opieką Domu Pomocy Społecznej. Bez znaczenia będzie fakt zapewnienia pełnego, nieodpłatnego utrzymania wychowankom – każdy z nich na wniosek dyrektora DPSu zostanie objęty tym świadczeniem.
Zobacz także: Czy alimenty wliczają się do 500+?
Kryterium dochodowe przy 500+ na pierwsze dziecko
Od 1 lipca 2019 roku przestało obowiązywać kryterium dochodowe, warunkujące wypłatę 500+ na pierwsze dziecko. Świadczenie jest obecnie przyznawane wszystkim dzieciom, niezależnie od wysokości dochodu ich rodziców. Ważną zmianą jest maksymalne uproszenie procedury oraz brak konieczności wykazywania dochodów. Rodzice, którzy złożyli wniosek przed 30 września 2019, otrzymają wyrównanie za 3 miesiące wstecz w wysokości 1500 złotych. Zmiany wprowadzone w programie znoszą obowiązek przedstawiania orzeczenia o alimentach – świadczenie przysługuje na pierwsze dziecko niezależnie od ich wypłaty. Od 2019 roku zmienia się również sposób powiadamiania o przyznaniu lub odmowie wypłaty świadczenia. W poprzednich latach wnioskodawca otrzymywał decyzję drogą listową za pośrednictwem poczty. Od lipca 2019 informacja o przyznaniu świadczenia jest wysyłana na adres email, podany podczas wypełniania wniosku.
Wyjątkowe sytuacje przy wypłacaniu 500+
Jeżeli rodzice sprawują naprzemienną opiekę nad dzieckiem, 500+ przysługuje każdemu z nich. W takiej sytuacji dostaną oni po połowie kwoty, czyli po 250zł zarówno dla matki, jak i ojca. Aby otrzymać świadczenie, każdy z rodziców musi złożyć odpowiedni wniosek. Także praca rodziców poza granicami Polski – a na terenie Unii Europejskiej – ma wpływ na wypłatę świadczenia. Jeżeli w kraju ich obecnego zamieszkania otrzymują oni pomoc finansową o podobnym charakterze, nawet składając wniosek w polskim MOPSie, nie otrzymają już oni świadczenia 500+.
Czytaj więcej: Rodzina 500 plus w 2019 roku