Udar cieplny stosunkowo rzadko spotyka się w naszych warunkach klimatycznych, właściwie wszystko zależy od tego, jak bardzo dopisuje nam pogoda wakacyjna. Jest to przypadłość, na którą znacznie częściej zapada się w krajach tropikalnych, gdzie wysoki poziom wilgotności powietrza stanowi przeszkodę dla prawidłowego odparowywania potu i skutecznego samo schładzania się organizmu.

Co wywołuje udar cieplny?

  • Wysoka temperatura w otoczeniu,
  • Wysoki poziom wilgotności powietrza,
  • Wysiłek fizyczny – powoduje dodatkowo rozgrzanie organizmu od wewnątrz,
  • Odwodnienie – w sytuacji, gdy wypijamy zdecydowanie zbyt małe ilości płynów.

UWAGA! Pozostawienie dziecka w upalny dzień w samochodzie, może grozić szybkim rozwinięciem się udaru cieplnego. We wnętrzu, przy gorącym powietrzu z zewnątrz, w krótkim czasie będzie wzrastać temperatura całego organizmu i pojawi się sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia! W takiej sytuacji każdy przechodzień może wybić szybę w aucie, dla ratowania dziecka, nie ponosząc żadnych konsekwencji prawnych czy finansowych. Takie działanie będzie zgodne z prawem.

Skóra na ciele dziecka będzie całkowicie wysuszona, nie pojawia się pot, zaś temperatura ciała może być wysoka i sięgać 40 stopni.

Czytaj również: Kremy z filtrem dla dziecka – co musisz wiedzieć

Pierwsza pomoc

  1. Dziecko należy przenieść w chłodne miejsce – czasem wystarczy schować się z nim w cieniu, można również wejść do klimatyzowanego pomieszczenia.
  2. Chłodzenie – przy udarze cieplnym powinno obejmować całe ciało – sprawdzą się mokre ręczniki czy ubrania, wszystko, co mamy pod ręką i można z tego wykonać mokry, zimny okład na ciało dziecka.
  3. Jeśli dziecko jest przytomne, podawaj małymi łyczkami chłodną wodę.
  4. Rozluźnij ubranie dziecka, aby zapewnić przewiewność i schłodzenie np. wiatrem.
  5. Połóż dziecko i pozwól mu odpocząć.

W przypadku podejrzenia udaru cieplnego u dziecka należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Warto kogoś poprosić, aby to zrobił i zająć się udzielaniem dziecku pierwszej pomocy. Sprawdzaj, czy z dzieckiem jest kontakt, czy jest przytomne, czy nie pojawiają się zaburzenia świadomości.

Zobacz także: Uczulenie na słońce u dzieci – skąd wiedzieć, że dziecko ma alergię?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj