Badanie na obecność białka w moczu przeprowadza się między innymi w diagnostyce chorób nerek, ponieważ białkomocz może być bowiem spowodowany patologiami w obrębie tego narządu. Przyczyną występowania białka w moczu może być także zaburzenie funkcjonowania dróg moczowych. Co więcej, białkomocz może być spowodowany nawet chorobami ogólnoustrojowymi. U niektórych pacjentów obecność białka w moczu nie jest wynikiem żadnej choroby (jest to tak zwany białkomocz fizjologiczny), jednak takie przypadki są bardzo rzadkie. Białkomocz fizjologiczny pojawia się między innymi u kobiet ciężarnych oraz osób, których dieta jest szczególnie bogata w białko. Niekiedy obecność białka w moczu może zostać stwierdzona po znacznym wysiłku fizycznym, długotrwałym wystawieniu się na działanie podwyższonej temperatury, a także przemarznięciu. W związku z tym, obecność białka w moczu nie zawsze oznacza chorobę i może po prostu odzwierciedlać zachwianie równowagi organizmu.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania moczu w kierunku obecności białka?

Badanie moczu należy przeprowadzić, jeżeli u pacjenta występują jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o białkomoczu. Te objawy to między innymi zmniejszone wydalania moczu w ciągu doby, mimo picia takiej samej ilości płynów, pienienie moczu, a także pojawienie się na skórze zmian, na przykład obrzęków występujących w niektórych miejscach na ciele. W przypadku, gdy białkomocz jest przez długi czas niezdiagnozowany i pozostaje nieleczony, u pacjenta może pojawić się wodobrzusze, a jego skóra może stać się blada.

Jakie mogą być przyczyny występowania białka w moczu?

Częstą przyczyną pojawienia się białka w moczu są różnego rodzaju choroby nerek i upośledzenie ich działania. Białko w moczu może być objawem na przykład złośliwego stwardnienia nerek, niewydolności nerek, nowotworu nerek czy przewlekłego zapalenia kłębuszków nerkowych. Białkomocz może towarzyszyć również cukrzycy oraz nieleczonemu, długotrwałemu nadciśnieniu tętniczemu, ponieważ choroby te przyczyniają się do uszkodzenia nerek. Występowanie białka w moczu może świadczyć również o chorobach układu moczowo – płciowego. W przypadku kobiet, obecność białka w moczu w wielu sytuacjach jest spowodowana infekcją dróg rodnych, natomiast u mężczyzn białko w moczu pojawia się niekiedy z powodu przerostu prostaty. Występowanie białka w moczu stwierdza się również u osób, które są zarażone kiłą, a także takich, które cierpią na wirusowe zapalenie wątroby.

Kiedy można oddać mocz do badania w kierunku obecności białka?

Mocz do badania można oddać prawie zawsze, z wyjątkiem kilku sytuacji. Kobiety nie mogą oddawać moczu do badania w czasie krwawienia miesięcznego, a także bezpośrednio przed i po menstruacji. Ważne jest, aby w dniu poprzedzającym oddanie moczu do badania nie wykonywać forsownych ćwiczeń, ani nie zmieniać swojej codziennej, zwyczajnej diety.

Jak przygotować próbkę do badania moczu?

Aby oddać mocz do badania w kierunku występowania w nim białka, próbkę należy pobrać rano, niedługo po przebudzeniu się. Przed oddaniem moczu do badania należy dokładnie umyć miejsca intymne, a następnie delikatnie je osuszyć, najlepiej jałową ligniną. Mocz należy oddać do specjalnego jałowego pojemnika, który dostępny jest na przykład w aptece. Specjalny pojemnik może zastąpić wyparzony słoiczek. Ważne jest, aby do badania oddać mocz ze środkowego strumienia, pierwszy strumień należy oddać do toalety. Mocz najlepiej jak najszybciej (w ciągu około 30 minut od oddawania moczu) zawieźć do laboratorium, w którym będą przeprowadzane badania, a jeżeli pacjent nie ma takiej możliwości, próbkę należy przechowywać, szczelnie zamkniętą, w lodówce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj