Sól fizjologiczna jest mieszanką soli i wody. Ma stężenie podobne do łez, krwi i innych płynów ustrojowych (0,9% roztwór soli). Działa kojąco. Nie pali i nie piecze po zastosowaniu. Można jej używać aby wykonać płukanie zatok, kanałów nosowych (irygacja nosa) i pęcherza (irygacja pęcherza). 

Roztwór soli fizjologicznej

Możesz przygotować go samodzielnie w domu przy użyciu łatwo dostępnych materiałów. Sól w tym roztworze hamuje roztwór bakterii podczas przemywania ran. W mniejszym stopniu uszkadza tkanki niż czysta woda. 

Technicznie rzecz biorąc, roztwór soli fizjologicznej powstaje za każdym razem, gdy zmieszasz sól z wodą. Jednak najprostsza wersja składa się z chlorku sodu (soli kuchennej) w wodzie. W niektórych przypadkach warto zastosować świeżo przygotowany roztwór, w innych trzeba wysterylizować. Pamiętaj o tym, przygotowując roztwór. 

Jeśli na przykład chcesz nim przepłukać usta, możesz zmieszać dowolną ilość soli kuchennej z ciepłą wodą. Jeżeli jednak zamierzasz oczyścić ranę, używaj czystych składników. Zadbaj też o sterylne warunki.

Jak przygotować roztwór soli fizjologicznej?

Płukanie solą fizjologiczną pomaga udrożnić kanały nosowe. Pozwala wypłukać gęsty lub wysuszony śluz. Poprawia również funkcję rzęsek, które oczyszczają zatoki. Zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji na inne zatoki. Ułatwia oddychanie. 

Możesz kupić w aptece krople do nosa z solą fizjologiczną lub przygotować własny roztwór. 

  • Dodaj 1 szklankę (250 ml) wody destylowanej do czystego pojemnika. Jeśli używasz wody z kranu, najpierw zagotuj, by ją wysterylizować. Później pozwól jej ostygnąć. Poczekaj, aż będzie letnia.
  • Dodaj 0,5 łyżeczki (2,5 g) soli do wody.
  • Dodaj 0,5 łyżeczki (2,5 g) sody oczyszczonej.

Taki roztwór możesz przechowywać w temperaturze pokojowej przez 3 dni.

Płukanie zatok i nosa solą fizjologiczną

Napełnij dużą strzykawkę, butelkę do irygacji lub naczynie do czyszczenia nosa (np. dzbanek Neti) roztworem soli fizjologicznej. 

Pochyl się do przodu nad zlewem pod kątem około 45 stopni. Przechyl głowę, by jedno nozdrze było skierowane w dół w kierunku zlewu. Nie odchylaj głowy do tyłu.

Umieść dzióbek Neti, butelki lub końcówkę strzykawki bezpośrednio w nosie. Otwórz usta i wlej roztwór soli fizjologicznej. Pamiętaj, by oddychać przez usta, a nie przez nos.

Roztwór przepłynie przez kanały nosowe. Wypłynie z drugiego nozdrza i być może z ust. Wypluj i absolutnie nie połykaj. Jeśli jednak odrobina przedostanie się do gardła, nie martw się. Nie zaszkodzi Ci.

Delikatnie wydmuchaj nos, by usunąć pozostały roztwór. Powtórz te czynności z drugim nozdrzem. Po irygacji wyrzuć resztki roztworu i dokładnie umyj używane przedmioty. Niech wyschną na świeżym powietrzu. Trzymaj je w czystym, suchym miejscu.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Przepłucz solą fizjologiczną, zanim użyjesz innych leków do nosa. W ten sposób zatoki łatwiej je wchłoną.

Możesz trochę ogrzać roztwór soli. Zwróć jednak uwagę na to, by nie był gorący.

Płukanie solą fizjologiczną może powodować pieczenie w nosie przy pierwszym użyciu. Wtedy zastosuj mniej soli w roztworze. Upewnij się, że używasz letniej wody. Nie może być gorąca, ani zimna. Efekty irygacji zobaczysz już po jednym – dwóch zabiegach. 

Zobacz także: Domowe sposoby na wiosenną alergię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj