Jak pozbyć się zapalenia spojówek

Przedstawiam w skrócie problem trapiący bardzo wielu ludzi. Po lekturze tego artykułu dowiecie się prawie wszystkiego o zapaleniu spojówek. Dlaczego występuję, jak leczyć domowymi sposobami. Nie poruszam leczenia farmakologicznego, zostawiam to specjalistom.

Piekące oczy, łzawienie, często światłowstręt, to objawy, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z zapaleniem spojówek. Oko to bardzo delikatny organ zmysłu, wszelkie dolegliwości związane z nim nie powinny być bagatelizowane, od razu należy reagować. Zapalenie spojówek to stan zapalny dotyczący błony śluzowej, która znajduje się w oku, częściowo otacza gałkę oczną. W spojówce znajdują się liczne ujścia kanałów łzowych, jest bardzo silnie ukrwiona, Często zapalenie spojówek towarzyszy alergii, jest jednym z objawów szeregu innych. Występowanie zapalenia spojówek na tle alergicznym jest bardzo częste, choć nie jedyne. Rozróżniamy zapalenie spojówek bakteryjne, i zapalenie spojówek wirusowe. Czynnikami wywołującymi zapalenie spojówek na tle alergicznym Są różne alergeny np. dym, kusz, kosmetyki do oczu-silna reakcja alergiczna. Niektórzy maja zapalenie spojówek, jako dodatek do kataru siennego. Podsumowując najczęściej zapalenie spojówek występuje, jako reakcja alergiczna, jest jednym z objawów alergii.

Objawami podstawowymi jest silne pieczenie, światłowstręt, łzawienie, zaczerwienienie gałek ocznych, oczy są bardzo przekrwione, czerwone, wygląda to nieładnie. Wystąpienie pierwszych objawów powinno być sygnałem, aby udać się do apteki po krople do oczu, Afrin, Okulasosan, lub inne dostępne na rynku. Jeśli objawy nie ustępują po 2-3 dniach należy iść do lekarza. Dowiemy się, na jaki rodzaj zapalenia spojówek chorujemy. Bakteryjne, wirusowe zapalenie spojówek wymaga innego postępowania niż zapalenie spojówek na tle alergicznym. Aby ulżyć dolegliwościom jest szereg domowych sposobów. Najbardziej znany to rumianek, na powieki kładziemy ciepły kompres. W przypadku uczulenia na rumianek zamienić na nagietek.

Kolejną metodą jest woda różana. Można kupić w Ziarkach, lub 20 pączków zalać wrzątkiem, zaparzyć pod przykryciem 1-2 godziny. Przemywaj tak przygotowaną wodą oczy. Jest jeszcze koper, który też przynosi ulgę. Ugotuj garść kopru włoskiego w dwóch szklankach wody i pozostawić do wystygnięcia. Odcedź i wodą przemywaj dwa razy dziennie. Jogurt też przynosi ulgę przy zapaleniu spojówek. Nie może być to jogurt owocowy, ani też wyjęty z lodówki. Ciepły jogurt naturalny połóż na ręczniku papierowym albo na gazie i przyłóż na oczy. Okłady z lodu natomiast redukują tylko pieczenie i zaczerwienienie oczu. Nie działają bezpośrednio na zapalanie spojówek. Warto przypomnieć ze podczas trwania zapalenia spojówek warto oszczędzać oczy, tzn. ograniczyć siedzenie przed komputerem, ograniczyć oglądanie telewizora.

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię