20 tydzień ciąży to piąty miesiąc ciąży. Twoje dziecko waży obecnie około 260-300 g i mierzy 14-16 cm od czubka głowy do krzyża. Jesteś właśnie na półmetku swojej ciążowej przygody. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo najprawdopodobniej ciągle czujesz przypływ energii i dobrej formy tak charakterystyczne dla drugiego trymestru ciąży. Brzuch i dziecko nie są jeszcze na tyle duże żeby ograniczać Twoje ruchy. Jeśli nie poczułaś jeszcze ruchów dziecka, najprawdopodobniej w tym tygodniu możesz się ich spodziewać. Będą one towarzyszyć Ci do końca ciąży i świadczyć o aktywności dobowej Twojego dziecka.

20 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Skóra twoje dziecka jest już złożona z czterech warstw, dzięki czemu nie jest już taka cienka i przezroczysta. Gruczoły łojowe płodu wydzielają tłustą, ochronną substancję zwaną mazią płodową. Maź jest utrzymywana na delikatnej skórze dziecka dzięki meszkowi płodowemu. Na głowie dziecka rosną włosy, a na paluszkach nóg i rączek paznokcie. Serce dziecka bije mocno i wyraźnie. Możesz usłyszeć je podczas badania USG albo dzięki aparatowi Dopplera. Oczy są dalej zamknięte. Ręce są w pełni ukształtowane, a nogi i stopy nieustannie się poruszają. Narządy płciowe dziecka są już dobrze widoczne. U dziewczynek pojawiają się brodawki sutkowe i rozwijają się gruczoły mleczne.

Jak zmienia się Twoje ciało w 20 tygodniu ciąży?

Twój brzuch coraz bardziej zaokrągla się a talia rozciąga. Dno Twojej macicy znajduje się obecnie w okolicach pępka. Pępek staje się coraz bardziej wypukły. Powiększająca się macica coraz bardziej uciska twoje narządy wewnętrzne, nerki, wątrobę i płuca. Efektem tego jest częstsze oddawanie moczu, problemy z oddychaniem i trawieniem czy zadyszka przy większym wysiłku fizycznym. Mogą pojawić się również rozstępy na brzuchu czy piersiach, dlatego też regularnie stosuj środki do pielęgnacji skóry dla kobiet w ciąży. Produkcja barwnika melatoniny zwiększa się co skutkuje między innymi ciemieniem brodawek sutkowych czy ciemieniem zamień. Powinnaś unikać pełnego nasłonecznienia i stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, aby zapobiec tworzeniu się przebarwień na skórze.

O czym powinnaś pamiętać w 20 tygodniu ciąży?

W tym tygodniu możesz mieć wykonane USG połówkowe. Jest to bardzo ważne badanie podczas którego dziecko jest dokładnie mierzone, a jego narządy wewnętrze oceniane przez lekarza. Podczas tego padania można wykryć już poważne nieprawidłowości w rozwoju płodu. Między innymi wady serca czy nerek. Podczas tego badania oceniana jest również budowa kręgosłupa, kości kończyn i kości czaszki dziecka. Podczas badania lekarz skoryguje również wcześniej wyznaczoną datę porodu. Podczas tego badania Twój partner może być obecny w gabinecie lekarskim. Jest to bardzo wzruszającym momentem dla większości mężczyzn. Możesz poprosić lekarza o nagranie badania na płytę lub o wydrukowanie zdjęć USG na pamiątkę. Podczas badani lekarz może przełączać aparat USG na widok 3D dzięki czemu możesz zobaczyć trójwymiarowy obraz swojego malucha.

Zobacz także: 21 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj