Strona główna Ciąża 20 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży

1900
0
20 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży

20 tydzień to piąty miesiąc ciąży. Twoje dziecko waży obecnie około 260-300 g i mierzy 14-16 cm od czubka głowy do krzyża. Jesteś właśnie na półmetku swojej ciążowej przygody. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo najprawdopodobniej ciągle czujesz przypływ energii i dobrej formy tak charakterystyczne dla drugiego trymestru ciąży. Brzuch i dziecko nie są jeszcze na tyle duże żeby ograniczać Twoje ruchy. Jeśli nie poczułaś jeszcze ruchów dziecka, najprawdopodobniej w tym tygodniu możesz się ich spodziewać. Będą one towarzyszyć Ci do końca ciąży i świadczyć o aktywności dobowej Twojego dziecka.

20 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

20 tydzień ciąży - dziecko 3D
20 tydzień ciąży – dziecko 3D

Skóra twoje dziecka jest już złożona z czterech warstw, dzięki czemu nie jest już taka cienka i przezroczysta. Gruczoły łojowe płodu wydzielają tłustą, ochronną substancję zwaną mazią płodową. Maź jest utrzymywana na delikatnej skórze dziecka dzięki meszkowi płodowemu. Na głowie dziecka rosną włosy, a na paluszkach nóg i rączek paznokcie. Serce dziecka bije mocno i wyraźnie. Możesz usłyszeć je podczas badania USG albo dzięki aparatowi Dopplera. Oczy są dalej zamknięte. Ręce są w pełni ukształtowane, a nogi i stopy nieustannie się poruszają. Narządy płciowe dziecka są już dobrze widoczne. U dziewczynek pojawiają się brodawki sutkowe i rozwijają się gruczoły mleczne.

Jak zmienia się Twoje ciało w 20 tygodniu ciąży?

Twój brzuch coraz bardziej zaokrągla się a talia rozciąga. Dno Twojej macicy znajduje się obecnie w okolicach pępka. Pępek staje się coraz bardziej wypukły. Powiększająca się macica coraz bardziej uciska twoje narządy wewnętrzne, nerki, wątrobę i płuca. Efektem tego jest częstsze oddawanie moczu, problemy z oddychaniem i trawieniem czy zadyszka przy większym wysiłku fizycznym. Mogą pojawić się również rozstępy na brzuchu czy piersiach, dlatego też regularnie stosuj środki do pielęgnacji skóry dla kobiet w ciąży. Produkcja barwnika melatoniny zwiększa się co skutkuje między innymi ciemieniem brodawek sutkowych czy ciemieniem zamień. Powinnaś unikać pełnego nasłonecznienia i stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, aby zapobiec tworzeniu się przebarwień na skórze.

O czym powinnaś pamiętać w 20 tygodniu ciąży?

W tym tygodniu możesz mieć wykonane USG połówkowe. Jest to bardzo ważne badanie podczas którego dziecko jest dokładnie mierzone, a jego narządy wewnętrze oceniane przez lekarza. Podczas tego padania można wykryć już poważne nieprawidłowości w rozwoju płodu. Między innymi wady serca czy nerek. Podczas tego badania oceniana jest również budowa kręgosłupa, kości kończyn i kości czaszki dziecka. Podczas badania lekarz skoryguje również wcześniej wyznaczoną datę porodu. Podczas tego badania Twój partner może być obecny w gabinecie lekarskim. Jest to bardzo wzruszającym momentem dla większości mężczyzn. Możesz poprosić lekarza o nagranie badania na płytę lub o wydrukowanie zdjęć USG na pamiątkę. Podczas badani lekarz może przełączać aparat USG na widok 3D dzięki czemu możesz zobaczyć trójwymiarowy obraz swojego malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here