Aloes kojarzy nam się dość mocno ze swoim właściwościami leczniczymi, ale może także stanowić piękną ozdobę w domu. Jest to roślina pochodząca z rejonów tropikalnych, wiec wymaga nieco wiedzy na temat, jak ją pielęgnować. W zamian odwdzięczy się niezwykłym urokiem jaki roztacza jej pierzasty kształt.

Najczęściej uprawiany odmiany to aloes tygrysi oraz aloes pierzasty. Przyjrzymy się po kolei każdemu z nich.

Aloes tygrysi – pochodzi z okolic Afryki i Madagaskaru. Jego główną cechą są liście w formie rozety, które zachwycają często nakrapianymi wzorami. Roślina wypuszcza dużo odrostów, dzięki czemu jest też łatwa w rozmnażaniu.

Jak pielęgnować aloes – gdzie go postawić?

Przede wszystkim aloes tygrysi, jako roślina tropikalna, wymaga dużego nasłonecznienia. Dobrze aklimatyzuje się w niemal każdym miejscu, a latem będzie dobrze rósł na świeżym powietrzu. W tym przypadku, jednak trzeba wnosić go z powrotem do pokoju, podczas deszczu lub osłonić w inny sposób roślinę, by nie została zalana. Może być stawiany na parapecie i raczej nie ulegnie poparzeniu. Dla pewności jednak warto unikać południowych okien.

Podlewanie

Roślina lubi stosunkowo dużą ilość wody, dlatego warto podlewać ją raz w tygodniu. Nie trzeba przejmować się mokrym podłożem. Jeżeli liście staną się cienkie i mniej mięsiste, warto zwiększyć częstotliwość podlewania. Nie jest wymagane też stosowanie specjalistycznych odżywek – roślina rośnie stosunkowo dobrze i nie wymaga dodatkowego wsparcia. Jeżeli jednak decydujemy się na odżywkę, należy ją podawać raz w miesiącu.

Jakie podłoże wybrać?

Aloes tygrysi wymaga ziemi z dobrym drenażem, czyli kamieniami i piaskiem. W ostateczności można wykorzystać ziemię uniwersalną z drenażem.

Zobacz również: Jak pielęgnować hibiskus? Sprawdzone sposby

Jak pielęgnować aloes ościsty?

Aloes ościsty – ten gatunek charakteryzuje się dużymi, rozłożystymi liśćmi zakończonymi maleńkimi kolcami. Pochodzi z Afryki Południowej i podobnie jak poprzednik, jest łatwą rośliną w pielęgnacji i rozmnażaniu. Różni się od aloesu tygrysiego tym, że rośnie w sposób bardziej rozłożysty, rozetowy.

Stosunkowo dobrze czuje się na parapetach, ale tak jak w poprzednim przypadku lepiej wybierać ścianę wschodnią lub zachodnią. Dzięki temu unikniemy przypadku poparzenia rośliny, na którą ten gatunek aloesu jest bardziej wrażliwy.  Jeżeli decydujemy się postawić kwiat na zewnątrz, np. balkonie, warto delikatnie osłonić go od góry, aby liście się nie paliły.

Podlewanie

W przeciwieństwie do aloesu tygrysiego, aloes ościsty dużo gorzej znosi zalania i dużą ilość wody. Jego poprzednik lubił być podlewany stosunkowo często, jednak ten gatunek bardzo łatwo przelać. Aloes ościsty w czasie wegetacji (mniej więcej od marca do końca sierpnia) można podlewać dwa razy w tygodniu. Jednak w okresie odpoczynku, roślinę podlewamy raz na miesiąc.

Jakie podłoże wybrać?

Podobnie, jak w poprzednim przypadku – najlepiej sięgnąć po podłoże z drenażem. Zimą można również wybrać podłoże do kaktusów. Nie sprawdzi się tutaj ziemia uniwersalna.

Czytaj więcej: Aloes – zastosowanie i właściwości zdrowotne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj