Dieta w chorobach autoimmunologicznych jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na ograniczenie rozwoju chorób autoimmunologicznych. Z badań wynika, że zaledwie 25 proc. chorób o podłożu autoimmunologicznym jest spowodowanych czynnikami genetycznymi. Większość zachorowań ma przyczyny środowiskowe. Innym częstym winowajcą rozwoju chorób autoimmunologicznych jest zespół jelita nieszczelnego.

Choroby autoimmunologiczne

Choroby autoimmunologiczne to wszystkie te, w których nasz układ immunologiczny atakuje własne tkanki, np. stwardnienie rozsiane. Do tej grupy zalicza się również choroby reumatyczne np. reumatoidalne zapalenie stawów. Choroby autoimmunologiczne mają trzy grupy przyczyn: genetyczne, środowiskowe, do których zaliczamy m.in. życie w zanieczyszczonym środowisku, zła jakość pożywienia oraz zespół jelita nieszczelnego, który nie jest uznawany przez wszystkich lekarzy.

Dieta

Dwie z trzech przyczyn chorób autoimmunologicznych są związane z jakością pożywienia, które dostarczamy naszemu organizmowi. W związku z tym osoby zmagające się z jedną z chorób z tej grupy, muszą przykładać ogromną wagę do swojej diety. Dieta w chorobach autoimmunologicznych musi być indywidualnie dobrana do przypadku. Są jednak zasady, których muszą przestrzegać wszystkie osoby z chorobami autoimmunologicznymi. Podstawowa mówi o tym, by wykluczyć z diety gluten. Najwięcej jest go w pszenicy, więc w pierwszej kolejności należy wykluczyć produkty z niej pochodzące. Drugą grupą, którą należy wykreślić z jadłospisu są produkty o wysokiej zawartości białka, czyli mięso, jajka oraz mleko i produkty mleczne. Do minimum należy też ograniczyć spożywanie cholesterolu.

Chorobom autoimmunologicznym często towarzyszą też różnego typu alergie, dlatego dobór diety powinien być bardzo ostrożny. Należy sprawdzać reakcję organizmu na różne produkty uczulające i ewentualnie wykreślić je z jadłospisu. Do grupy produktów, których należy unikać należą te, które negatywnie wpływają na stan jelit, czyli: cukier, sterydy, alkohol, konserwanty, tytoń, dwutlenek węgla (np. w napojach gazowanych), antybiotyki i wiele innych. Natomiast zaleca się spożywanie dużej ilości ryb, przede wszystkim tłustych, o dużej zawartości kwasów omega-3. Dobre będą również oleje roślinne, płatki owsiane, kaszę jęczmienną, oleje z wiesiołka i ogórecznika, spirulinę, czarne porzeczki, olej kokosowy, kiszone ogórki i kapusta, jogurty naturalne, cebula, karczochy, szparagi, cykoria, czosnek. Bardzo dobrze wprowadzić do codziennej diety produkty z pełnego przemiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj