Zakażenie okołoporodowe jest infekcją, do której dochodzi, z różnych przyczyn w przebiegu porodu. Dotyczą one układu moczowego lub narządu rodnego. Rozwinięcie się takiego stanu może mieć miejsce w wyniku przeprowadzanego przez lekarza lub położną badania wewnętrznego, jak również innych elementów, które odbywają się u każdej rodzącej kobiety, np. w wyniku cewnikowania pęcherza moczowego.

Drobnoustroje, takie jak pałeczki okrężnicy, beztlenowce, gonokoki, gronkowce czy paciorkowce, zostają przeniesione do błony śluzowej macicy, rany krocza, pochwy lub rany na brzuchu po cięciu cesarskim. Może również dojść do zainfekowania pęcherza moczowego.

Zakażenie okołoporodowe – czemu dochodzi do zakażeń?

Istnieje szereg czynników, które sprzyjają rozwojowi takich zakażeń, w okresie porodu i po nim, są to:

  • przedłużający się poród,
  • zbyt wczesne pęknięcie błon płodowych,
  • cięcie cesarskie.

Nie wolno bagatelizować zakażeń okołoporodowych!

Jeśli zakażenie okołoporodowe nie zostanie w porę rozpoznane i nie wdroży się właściwego leczenia, to u kobiety może dojść do rozwinięcia się groźnych powikłań, w tym najniebezpieczniejszych, takich jak sepsa czy śmierć.

Możliwe pojawienie się powikłań jest przyczyną, dla której kobieta w okresie połogu powinna być objęta specjalną troską. Należy ją bacznie obserwować i jeśli temperatura ciała w 4 pomiarach w ciągu 48 godzin będzie przekraczać 38 stopni, powinno się to uznać za objaw toczącego się w organizmie zakażenia spowodowanego porodem. W tym czasie konieczne jest wdrożenie leczenia.

Jakie wyróżniamy rodzaje zakażeń okołoporodowych?

  1. Zapalenie błony śluzowej macicy – w tym wypadku niepokojące objawy pojawiają się zwykle w trzeciej dobie po porodzie. U kobiety stwierdzana jest gorączka na poziomie 39-40 stopni, przyspieszone tętno, pogorszone samopoczucie, ból w obrębie macicy i jej zdecydowanie zbyt wolne zwijanie się. Kobieta z tą przypadłością wypróżnia się obficie i cuchnąco. Ten rodzaj zakażenia okołoporodowego może bardzo szybko postępować, dlatego szybkie leczenie jest bardzo istotne.
  2. Zakażenie rany krocza i pochwy – zaczerwienienie, bolesność, obrzęk w okolicy krocza. Oprócz tego pojawia się surowicza bądź też ropna wydzielina z rany. W konsekwencji może dojść do rozejścia się rany.
  3. Zakażenie rany powłok brzusznych po cięciu cesarskim – czasem pierwsze symptomy pojawiają się już po około 48 godzinach od cięcia, jednak w większości przypadków zakażenie widoczne jest po upływie 4-7 dni. Rana robi się czerwona, opuchnięta, sączy się z niej wydzielina ropna lub surowicza. Temperatura ciała najczęściej pozostaje w normie lub jest nieznacznie podwyższona.
  4. Zakażenia układu moczowego – są powszechne w okresie połogu u kobiet. Zapalenie pęcherza moczowego może dać o sobie znać już w drugiej dobie po porodzie. Zdarzają się jednak również zakażenia górnych dróg moczowych, takie jak ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, wówczas występują gorączka, dreszcze, nudności, wymioty i bóle okolicy lędźwiowej.

Zakażenie okołoporodowe – jak wygląda leczenie?

Jeśli dojdzie do zakażenia rany krocza lub powłok brzusznych to koniecznością jest interwencja chirurga, który odpowiednio oczyści ranę, w kolejnym etapie niezbędne będzie stosowanie środków o działaniu odkażającym.

W sytuacji, gdy dochodzi do jakiegokolwiek zakażenia okołoporodowego, niezbędne jest wdrożenie intensywnej antybiotykoterapii. Najkorzystniejsze jest wcześniejsze przeprowadzenie badania wydzieliny z zainfekowanej okolicy ciała i dobranie najlepszego antybiotyku, jednak nie w każdej sytuacji można czekać na wynik badania z podaniem leku.

Jeśli mamy do czynienia z ciężkim zakażeniem zaleca się intensywne nawodnienie pacjentki, wyrównanie wszelkich zaburzeń metabolicznych, a gdy zajdzie taka potrzeba przeprowadzenie operacji usunięcia macicy wraz z przydatkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj