Dziurawiec zwyczajny to bylina, którą znaleźć można na polach, łąkach, w zaroślach oraz lasach. Zioło to pozytywnie wpływa na wiele aspektów zdrowotnych i pomaga na wiele dolegliwości. Żeby w pełni wykorzystać jego możliwości niezwykle ważny jest prawidłowy sposób przygotowania i zażywania dziurawca.

Co zawiera dziurawiec?

W dziurawcu znaleźć można kilka substancji, którym zawdzięcza się jego pozytywny wpływa na zdrowie. Lecznicze działanie ma między innymi hyperozyt. Działa on przede wszystkim moczopędnie. Wpływ na zdrowie mają również kwercetyna oraz rutyna, które uszczelniają naczynia włosowate. W dziurawcu można znaleźć także hyperycynę oraz garbniki, które działają bakteriostatycznie. Oprócz tego, w dziurawcu zawarte są witaminy A oraz C, a także sole mineralne, pektyny, żywice, kwasy oraz olejki eteryczne.

Kto powinien pić napar z dziurawca?

Jednym z podstawowych działań dziurawca jest poprawa stanu dróg żółciowych oraz żołądka. Zioło to może być stosowane między innymi przy objawach kamicy żółciowej, w celu oczyszczenia dróg żółciowych, w stanach zapalnych dróg żółciowych, a także w czasie osłabienia wątroby. Napar z dziurawca lub inne preparaty zawierające wyciąg z tej byliny stosuje się też w przypadku schorzeń żołądka, na przykład w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka oraz jelit. Dziurawiec może przynieść ulgę również w sytuacji problemów z układem trawiennym, takich jak zgaga, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia, oraz problemy trawienne.

Dzięki zawartości flawonoidów dziurawiec działa moczopędnie. W związku z tym, zaleca się stosowanie naparów z dziurawca osobom, które cierpią na schorzenia dróg moczowych i mają problemy z wydalaniem moczu. Poza tym, preparaty zawierające dziurawiec są wykorzystywane do leczenia kamicy oraz w przypadku skazy moczanowej.

Dziurawiec ma również działanie uspokajające, więc może być stosowany w stanach przewlekłego stresu, niepokoju i zmęczenia. U dzieci dziurawiec może przynieść pomoc w zaburzeniach snu, kłopotach z zasypianiem oraz niespokojnym śnie. Dzięki zawartości hyperycyny zioło działa wyciszająco, a nawet antydepresyjnie.

Preparaty zawierające dziurawiec i napary z tego zioła można stosować nie tylko doustnie, ale również zewnętrznie. Wacikiem nasączonym naparem z dziurawca można przemywać skórę problematyczną, z trądzikiem, a nawet z wrzodami czy ropniami. Napar stosuje się także w przypadku zapalenia gardła i dziąseł.

Jak przygotować napar?

Przygotowanie naparu z dziurawca jest niezwykle proste. Najlepiej używać suszonego ziela, nie takiego w saszetkach, ponieważ zwykle ma ono dużo niższą jakość. Na szklankę wody należy użyć łyżki ziela, które zalewa się wrzątkiem, a następnie zaparza pod przykryciem przez około 15 minut. Po tym czasie napar można odsączyć z ziela, aby otrzymać czysty płyn. Jeśli herbatka ma zadziałać jako środek pobudzający trawienie, najlepiej pić napar zawsze przed posiłkiem, z kolei, jeśli napar ma zadziałać rozkurczowo, warto pić go 2 – 3 razy dziennie, po około pół szklanki za jednym razem.

Kiedy nie należy zażywać dziurawca?

Przy zażywaniu preparatów zawierających dziurawiec, należy pamiętać, że zawarta w nim hiperycyna zwiększa wrażliwość na promieniowanie słoneczne, co przy zbytniej ekspozycji na słońce, może powodować poparzenia i porażenie słoneczne. Oprócz tego, dziurawiec zmniejsza skuteczność niektórych leków, dlatego, jeśli przyjmuje się jakiekolwiek preparaty, przed spożyciem dziurawca należy zasięgnąć porady lekarza. Preparatów z dziurawcem nie powinny stosować osoby zażywające niektóre doustne środki antykoncepcyjne, środki używane do leczenia wirusa HIV, a także pacjenci podczas chemioterapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj