1 tydzień ciąży tak naprawdę nie jesteś jeszcze w pełnym znaczeniu tego słowa w ciąży. Jednak ze względu na fakt, iż tygodnie ciąży liczone są wraz z rozpoczęciem nowego cyklu u kobiety odliczanie może być już rozpoczęte.

1 tydzień ciąży - zarodek
1 tydzień ciąży

Średnio cykl u kobiet trwa 28 dni i najistotniejsza jest jego regularność. Pierwszy dzień cyklu liczony jest od pierwszego dnia wystąpienia miesiączki. Samo krwawienie trwa średnio 5 dni podczas którego złuszcza się śluzówka macicy z poprzedniego cyklu i przygotowuje do zagnieżdżenia zarodka. W całym cyklu występują dni płodne i niepłodne, które wyznaczane są dniem owulacji czyli jajeczkowania. Owulacja objawia się u kobiety cechami, które jeśli tylko poświęcisz im trochę uwagi, będziesz w stanie zaobserwować. Możesz zauważyć pojawienie się śliskiego, rozciągliwego i przezroczystego śluzu (konsystencja białka jaja kurzego) oraz wzrost temperatury ciała. Owulacja występuje mniej więcej w połowie cyklu. Jeśli masz problemy z rozpoznawaniem dnia owulacji, bądź masz nieregularne miesiączki możesz pomóc sobie w wyznaczeniu dnia owulacji specjalnym testem na owulację, dostępnym w aptekach i drogeriach. Test ten wykrywa wzrost poziomu hormonu luteinizującego LH poprzedzając samą owulacje.

Jak przygotować się do zapłodnienia?

Kilka tygodni przez zapłodnieniem powinnaś zrezygnować z alkoholu, papierosów i zbędnych leków. Jeśli w pracy masz do czynienie z substancjami szkodliwymi powinnaś ich w tym okresie unikać. Jeśli w twojej rodzinie występują jakieś przewlekłe, groźne choroby powinnaś skonsultować ich wpływ na przyszłą ciąże u lekarza. Unikaj stresowych sytuacji, wysypiaj się i gimnastykuj. Stan twojego organizmu ma kluczowe znaczenie w zajściu w ciąże. To samo dotyczy twojego partnera. Obydwoje powinniście też zdrowiej się odżywiać, unikać fast foodów i wysoce przetworzonej żywności przed zajściem w ciąże.

1 tydzień ciąży – koniecznie pamiętaj o kwasie foliowym

Przez ok. 3 miesiące przed zajściem w ciąże powinnaś przyjmować kwas foliowy ! Jest to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego twojego dziecka. Kwas foliowy powinnaś przyjmować również w pierwszym trymestrze ciąży. Zalecana dzienna dawka kwasu foliowego to 400 miligramów (0,4 mg). Jeśli w twojej rodzinie występowały wady układu nerwowego zalecana dawka jest wyższa ok 10 krotnie (4 mg). Dowiedziono również, Ze u kobiet po 35 roku życia kwas foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienie zespołu Downa u dzieci.

Tydzień opisywany jako 1 tydzień ciąży to tak naprawdę czas miesiączki i przygotowania do owulacji, czyli uwolnieni komórki jajowej, która wraz z plemnikiem utworzy wasze przyszłe dziecko.

Drugi tydzień ciąży

Kalendarz ciąży

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj