Zarośnięta błona dziewicza stanowi cienki fałd, zbudowany z błony śluzowej, który znajduje się u wejścia do pochwy. Na samym jej środku zlokalizowany jest niewielki, owalny otwór. Cała struktura wyróżnia się najczęściej pierścieniowatym kształtem. Zazwyczaj pozostaje ona w stanie całkowicie niezmienionym aż do czasu pierwszego stosunku. Możliwe jest jednak jej wcześniejsze uszkodzenie, przerwanie, wówczas w wielu przypadkach ma miejsce delikatne krwawienie. Przyczyną takiego pęknięcia może być duży wysiłek fizyczny, masturbacja, zabieg medyczny czy też choroba.

Nie u każdej kobiety, nastolatki czy małej dziewczynki błona śluzowa wygląda prawidłowo. W jej obrębie również mogą pojawiać się wady rozwojowe. Najczęstszą jest jej całkowite zarośnięcie, czyli niewystępowanie w jej centrum otworu.

Jak objawia się zarośnięcie otworu błony dziewiczej?

Pierwsze symptomy związane z zarośnięciem błony śluzowej pojawiają się u dziewczynek w wieku 12-13 lat. Jest to okres dojrzewania płciowego. Objawy uwidaczniają się, ponieważ krew miesiączkowa nie ma możliwości przedostania się na zewnątrz.

W takiej sytuacji dochodzi do gromadzenia się krwi menstruacyjnej w obrębie pochwy, w przypadku miesiączek bardziej obfitych również w macicy i w sporadycznych sytuacjach również w jajowodach.

Macica oraz pochwa ulegają tutaj znacznemu rozluźnieniu, poprzez silne wypełnienie krwią. Konsekwencją tego jest cykliczne występowanie dolegliwości bólowych, które nawracają, przy każdym kolejnym okresie menstruacyjnym.

U dziewczynek ze zrośniętą błoną dziewiczą może nie wystąpić menstruacja, gdyż będzie ona niejako zablokowana. Inny objawem są oczywiście bóle w podbrzuszu. Silne parcie na pęcherz, a w przyszłości problemy ze współżyciem, które jest bardzo bolesne.

Jak leczy się zarośnięcie?

W takim przypadku, dla odpowiedniego rozwoju dziewczynki, zagwarantowania pełnej sprawności seksualnej i rozrodczej w przyszłości, jak również zapewnienia prawidłowego miesiączkowania, koniecznością jest przeprowadzenie zabiegu. Polega on na nacięciu i rozciągnięciu błony śluzowej, w taki sposób, aby zyskała ona właściwy poziom elastyczności.

Z pewnością warto udać się z dziewczynką na pierwszą wizytę do ginekologa jeszcze przed pierwszą miesiączką, aby dokładnie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

W razie konieczności będzie wykonany zabieg. W kwestii właściwego postępowania po jego odbyciu poinstruuje nas lekarz.

Przeprowadzenie zabiegu jest konieczne, jeśli stwierdzona zostanie wrodzona wada w obrębie błony dziewiczej. Szacunkowe dane wskazują, że występuje ona u około 0,1% kobiet na świecie. Rozpoznanie stawiane jest najczęściej u dziewczynek w wieku nastoletnim, u których nie doszło do pojawienia się miesiączki, a wykluczone zostały zaburzenia hormonalne.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Nacięcie wykonywane jest z użyciem skalpela lub też lasera. Lekarz dokonuje nacięcia błony dziewiczej w kształcie krzyża. Usuwa się również twardy element śluzówki, który spowodował pojawienie się zastoju. Całość trwa od 40 do 60 minut. Lekarz zakłada samorozpuszczalne szwy, które znikają całkowicie po około 40 dniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj