Na bieliźnie zauważyłaś dziwną wydzielinę, która w dodatku brzydko pachnie? Prawdopodobnie są to upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Jest ona sygnałem, że nasza flora bakteryjna pochwy została zaburzona. Skąd się ona bierze i jak może wyglądać?

Co to są upławy?

Upławy są bardzo częstą dolegliwością u kobiet w każdym wieku, choć najczęściej występują w wieku produkcyjnym. Zazwyczaj można je zauważyć na bieliźnie albo podczas wizyty w łazience. Ta nadmierna wydzielina z pochwy często jest łatwa do rozróżnienia od naturalnego śluzu pojawiającego się z powodu zmian w cyklu menstruacyjnym. Upławy nie tylko inaczej wyglądają, ale także mają inny, nieprzyjemny zapach i odmienną konsystencję. Są sygnałem, że zostało zaburzone naturalne środowisko w naszej pochwie, czyli flora bateryjna. Może to wynikać z wielu przyczyn, a ich ustalenie wymaga wizyty u lekarza ginekologa. Cytologia pozwoli na określenie co jest przyczyną upławów i rozpoczęcie właściwego leczenia.

Dlaczego powstają upławy?

Przyczyn upławów jest wiele. Ta nieprawidłowa wydzielina może wynikać z niewłaściwej higieny intymnej, mało przewiewnej i sztucznej bielizny lub alergii np. na proszek do prania, w którym pierzemy bieliznę. Warto także zwrócić uwagę na płyn do mycia higieny intymnej, który stosujemy, bo on także może nam nie służyć. Jeśli nie zdążyła rozwinąć się żadna infekcja to aby poradzić sobie z problemem powinno wystarczyć odstawienie alergenów orz poprawienie higieny intymnej. Jeśli tak się nie dzieje, należy wybrać się do lekarza.

Upławy – inne, najczęstsze chorobowe przyczyny to m.in.:

  • zakażenie bakteryjne – najczęstsza przyczyna; powstaje gdy oprócz pożytecznych bakterii, w pochwie pojawią się także bakterie chorobotwórcze. Najbardziej narażone są na nie kobiety do 30 roku życia, aktywne seksualnie. Inne czynniki ryzyka to m.in: obniżona odporność, częsta zmiana partnerów, używanie tamponów, zaburzenia cyklu miesiączkowego.
  • rzęsistkowica – występuje na drugim miejscu ze względu na częstość występowania, po zakażeniu bateryjnym. Rzęsistek pochwowy to pierwotniak, który po zarażeniu bytuje w szyjce macicy, pochwie i pęcherzu moczowym. Można się zarazić podczas stosunku płciowego lub na basenie, w toalecie publicznej czy używając tego samego ręcznika co nosiciel rzęsistka. Często występuje ból podczas stosunku.
  • grzybica pochwy – często wynika z długotrwałego zażywania antybiotyków lub tabletek antykoncepcyjnych. Grzybicą można się zarazić także podczas stosunku płciowego lub używania tych samych akcesoriów do higieny np. ręczników. Inne przyczyny: sztuczna bielizna, niedostateczna higiena intymna. Pochwa wtedy również swędzi i piecze.

Przyczyn jest oczywiście więcej i czasami występuje kilka równocześnie np. zakażenie bakteryjne razem z grzybicą.

Jak wyglądają upławy z pochwy?

Upławy mają różną konsystencję, zapach oraz kolor. Po wyglądzie bardzo często można wywnioskować co je spowodowało:

  • upławy białe, o konsystencji twarożku, gęste – najczęściej takie upławy oznaczają grzybicę pochwy;
  • upławy zielone, pieniste, o bardzo brzydkim zapachu – świadczą o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym;
  • upławy szare, charakteryzujące się rybim zapachem – oznacza zakażenie bakteryjne; w przypadku zakażenia bakterii Chlamydia kolor upławów jest brązowy

W każdym z tych przypadków trzeba wybrać się do lekarza ginekologa i najlepiej nie podejmować się samodzielnego leczenia, bo można sobie niechcący zaszkodzić. Im szybciej zaczniemy leczenie zlecone przez lekarza, tym krócej trwać będzie kuracja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj