Chcesz zmierzyć gorączkę maluszkowi, a może podejrzewasz, że sam masz podwyższoną temperaturę? W takim razie potrzebujesz odpowiedniego termometru. Sprawdź, jak wybrać najlepsze urządzenie.

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?

Pamiętaj, by dokładnie wyczyścić termometr elektroniczny przed użyciem. Możesz do tego użyć wody z mydłem albo ściereczki spryskanej płynem antybakteryjnym. Teraz ostrożnie wytrzyj urządzenie chusteczką. Dzięki temu usuniesz wszystkie bakterie i zarazki pozostające na powierzchni. Włącz termometr i upewnij się, że działa poprawnie. Wyświetlacz powinien pokazywać symbol Lo. Jeśli zacznie migać  ͦ C, możesz włożyć termometr pod pachę. Sprawdź, czy bezpośrednio i ściśle do niej przylega. Dodatkowo pamiętaj, by przez cały czas dociskać go ramieniem.

Jeśli chcesz, możesz włożyć urządzenie do ust, głęboko pod język. Pamiętaj, by zamknąć usta i nie przygryzać termometru.

Ile trzymać termometr?

Z tradycyjnego termometru elektronicznego mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci od pierwszego dnia życia. Ma plastikową obudowę i wbudowany mechanizm elektroniczny. Zazwyczaj zmierzy temperaturę w ciągu 5-10 sekund w zakresie 35,5-40,4 stopni Celsjusza. Zapamiętuje wyniki ostatnich pomiarów.

Dla maluchów przed okresem ząbkowania polecany jest termometr typu smoczek. Działa jak klasyczny, elektroniczny. Temperaturę mierzy się w jamie ustnej przez około 5 minut, w zakresie 32-43 stopnie Celsjusza.

Termometr douszny mierzy temperaturę błyskawicznie, wystarczy włożyć go do ucha na 1-4 sekundy. Na rynku dostępne są również urządzenia elektroniczne na podczerwień. Błyskawicznie mierzą temperaturę, w ciągu 1-2 sekundy. Możesz go stosować nie tylko do pomiaru temperatury ciała, ale także powietrza i powierzchni (np. mleka w butelce). 

Czy rtęć z termometru jest szkodliwa?

Rtęć zamknięta w termometrze nie jest niebezpieczna. Zagraża nam dopiero wtedy, gdy rozbijemy urządzenie, dlatego zawsze obchodź się z nim ostrożnie. Pamiętaj, by nie zbierać rtęci miotłą, pędzelkiem lub odkurzaczem. W ten sposób rozbijesz ją tylko na mniejsze cząsteczki i zwiększysz jej  stężenie w powietrzu. Nie wyrzucaj jej też do śmieci, nie wylewaj do zlewu ani nie spuszczaj w ubikacji. Nie zostawiaj jej również w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie. Wdychanie rtęci przez dłuższy czas może prowadzić do bólów głowy, nudności, wymiotów i biegunki.

Jakie są rodzaje termometrów?

Elektroniczny zapewnia dokładny i szybki pomiar temperatury. Można go włożyć pod pachę, język lub do odbytu. 

Coraz większą popularnością cieszą się również termometry douszne, które wykorzystują do pomiaru podczerwień z błony bębenkowej oraz otaczających tkanek. Należy jednak pamiętać, że woskowina może prowadzić do nieprawidłowego odczytu. Można go stosować nie tylko do pomiaru temperatury w uchu, ale również temperaturę powierzchni, np. wody w wannie, jedzenia, mleka w butelce.

Warto też zwrócić uwagę na urządzenia przykładane do czoła, które umieszcza się na tętnicy skroniowej. Niestety nie działają tak precyzyjnie jak urządzenia elektroniczne.

Warto również wspomnieć o wersji smoczkowej dla dzieci. Dzięki niemu możesz wygodnie zmierzyć temperaturę maluszkowi. Ma bezpieczną silikonową otoczkę, która chroni urządzenie przed mechanicznym uszkodzeniem. 

Zobacz także: Rozbity termometr z rtęcią, co robić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj