Jaki termometr wybrać

Chcesz zmierzyć gorączkę maluszkowi, a może podejrzewasz, że sam masz podwyższoną temperaturę? W takim razie potrzebujesz odpowiedniego termometru. Sprawdź, jak wybrać najlepsze urządzenie.

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?

Pamiętaj, by dokładnie wyczyścić termometr elektroniczny przed użyciem. Możesz do tego użyć wody z mydłem albo ściereczki spryskanej płynem antybakteryjnym. Teraz ostrożnie wytrzyj urządzenie chusteczką. Dzięki temu usuniesz wszystkie bakterie i zarazki pozostające na powierzchni. Włącz termometr i upewnij się, że działa poprawnie. Wyświetlacz powinien pokazywać symbol Lo. Jeśli zacznie migać  ͦ C, możesz włożyć termometr pod pachę. Sprawdź, czy bezpośrednio i ściśle do niej przylega. Dodatkowo pamiętaj, by przez cały czas dociskać go ramieniem.

Jeśli chcesz, możesz włożyć urządzenie do ust, głęboko pod język. Pamiętaj, by zamknąć usta i nie przygryzać termometru.

Ile trzymać termometr?

Z tradycyjnego termometru elektronicznego mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci od pierwszego dnia życia. Ma plastikową obudowę i wbudowany mechanizm elektroniczny. Zazwyczaj zmierzy temperaturę w ciągu 5-10 sekund w zakresie 35,5-40,4 stopni Celsjusza. Zapamiętuje wyniki ostatnich pomiarów.

Dla maluchów przed okresem ząbkowania polecany jest termometr typu smoczek. Działa jak klasyczny termometr elektroniczny. Temperaturę mierzy się w jamie ustnej przez około 5 minut, w zakresie 32-43 stopnie Celsjusza.

Termometr douszny mierzy temperaturę błyskawicznie, wystarczy włożyć go do ucha na 1-4 sekundy. Na rynku dostępne są również termometry elektroniczne na podczerwień. Błyskawicznie mierzą temperaturę, w ciągu 1-2 sekundy. Możesz go stosować nie tylko do pomiaru temperatury ciała, ale także powietrza i powierzchni (np. mleka w butelce). 

Czy rtęć z termometru jest szkodliwa?

Rtęć zamknięta w termometrze nie jest niebezpieczna. Zagraża nam dopiero wtedy, gdy rozbijemy urządzenie, dlatego zawsze obchodź się z nim ostrożnie. Pamiętaj, by nie zbierać rtęci miotłą, pędzelkiem lub odkurzaczem. W ten sposób rozbijesz ją tylko na mniejsze cząsteczki i zwiększysz jej  stężenie w powietrzu. Nie wyrzucaj jej też do śmieci, nie wylewaj do zlewu ani nie spuszczaj w ubikacji. Nie zostawiaj jej również w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie. Wdychanie rtęci przez dłuższy czas może prowadzić do bólów głowy, nudności, wymiotów i biegunki.

Jakie są rodzaje termometrów?

Termometr elektroniczny zapewnia dokładny i szybki pomiar temperatury. Można go włożyć pod pachę, język lub do odbytu. 

Coraz większą popularnością cieszą się również termometry douszne, które wykorzystują do pomiaru podczerwień z błony bębenkowej oraz otaczających tkanek. Należy jednak pamiętać, że woskowina może prowadzić do nieprawidłowego odczytu. Można go stosować nie tylko do pomiaru temperatury w uchu, ale również temperaturę powierzchni, np. wody w wannie, jedzenia, mleka w butelce.

 Warto też zwrócić uwagę na termometry do czoła, które umieszcza się na tętnicy skroniowej. Niestety nie działają tak precyzyjnie jak urządzenia elektroniczne.

Warto również wspomnieć o termometrze smoczkowi dla dzieci. Dzięki niemu możesz wygodnie zmierzyć temperaturę maluszkowi. Ma bezpieczną silikonową otoczkę, która chroni urządzenie przed mechanicznym uszkodzeniem. 

 

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię