Dla większości ludzi komary to tylko letnia uciążliwość. Niektóre osoby mogą jednak mieć uczulenie na wspomniane owady. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy i jak się je leczy. 

Uczulenie na komary- jak wygląda?

Ukąszenie komarów objawia się swędzącymi guzkami, które pojawiają się po tym, jak owady używają aparatu gębowego do nakłucia skóry i odżywiania się krwią. Guzki zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Czasami ugryzienie komara sprawia, że duży obszar ciała staje się obrzęknięty, bolesny i zaczerwieniony. Ten typ reakcji, występujący zwykle u dzieci, nazywany jest czasami zespołem Skeetera.

Gryzą tylko samice komarów. Przyciąga je światło, ciepło, pot, zapach skóry, kwas mlekowy i dwutlenek węgla. Wkłada czubek aparatu gębowego do małego naczynia krwionośnego, wstrzykuje swoją ślinę do krwiobiegu, a następnie wysysa krew. Kontakt musi trwać co najmniej sześć sekund, by nastąpiła reakcja. Substancje chemiczne w ślinie komarów zapobiegają krzepnięciu krwi i wywołują reakcję, skutkującą zaczerwienieniem, obrzękiem i swędzeniem.

Ukąszenie komara może wywoływać różne objawy. U większości pojawia się niewielki, swędzący, czerwony guzek. Zazwyczaj utrzymuje się przez kilka dni. U niektórych osób występują jednak poważniejsze reakcje, takie jak pęcherze lub większe pokrzywki, którym towarzyszy gorączka i ból stawów. W najgorszym przypadku ukąszenie komarów może prowadzić do anafilaksji, czyli stanu potencjalnie zagrażającemu życiu. Charakteryzuje się obrzękiem gardła, pokrzywką, omdleniem lub świszczącym oddechem. 

Uczulenie na komary- jak leczyć?

Jeśli wystąpią u Ciebie lub u kogoś objawy anafilaktyczne, niezwłocznie zadzwoń na pogotowie. Pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem, gdy po ukąszeniu komarów pojawił się ból głowy, gorączka, bóle ciała lub infekcja. Jeśli chcesz wyleczyć miejscowe reakcje ukąszenia komarów, wypróbuj następujące sposoby:

  • Nałóż kompres z lodu na dotknięty obszar, by zmniejszyć obrzęk i ból.
  • Posmaruj problematyczny obszar balsamem dostępnym bez recepty.
  • Czyść pęcherze mydłem i wodą, nie nakłuwając ich.
  • Jeśli swędzenie nie ustąpi, wypróbuj miejscowe steroidy lub doustne leki przeciwhistaminowe.
  • Skonsultuj się z lekarzem, jeśli obrzęk postępuje albo wdało się zakażenie.

Naturalne repelenty na komary

Pot wabi komary! Wyższa temperatura ciała i więcej potu zwiększają prawdopodobieństwo ugryzienia. Oczywiście pierwszym krokiem jest umieszczenie bariery między skórą a owadami. Załóż lekkie ubrania z długimi rękawami i długie spodnie. Spryskaj się również skutecznym, bezpiecznym środkiem odstraszającym komary. 

Wypróbuj olejek z eukaliptusa cytrynowego. Nie stosuj go jednak u dzieci poniżej 3 roku życia. Niektórzy badacze twierdzą, że olej czosnkowy wcierany w skórę jest równie skuteczny. Inne osoby biorą tabletki z czosnkiem lub wcierają sok czosnkowy w skórę, by odstraszyć komary.

Guma miętowa i cukierki zwalczają nieświeży oddech. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej może odstraszać owady. Pamiętaj jednak, by zachować ostrożność podczas nakładania olejku na skórę. Wspomniany ekstrakt jest bardzo skoncentrowany. Dlatego najpierw przetestuj go na niewielkim obszarze skóry.

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię