Strona główna Choroby Ospa wietrzna: co warto o niej wiedzieć?

Ospa wietrzna: co warto o niej wiedzieć?

499
0
Ospa wietrzna
Ospa wietrzna

Tę chorobę rodzice znają doskonale. Ospa wietrzna zalicza się do chorób zakaźnych, które atakują wyjątkowo często. Ta choroba szybko się przenosi, ciężko zatem spotkać dziecko, które nie miało z nią jeszcze problemów. Co warto wiedzieć o ospie? O czym powinni pamiętać rodzice, aby ich dziecko przeszło przez tę chorobę bez poważniejszych problemów?

Ospa wietrzna w pigułce

Ospa wietrzna to jedna z tych chorób, przez które większość z nas musi przejść w swym życiu. Zazwyczaj na ospę chorujemy jako dzieci, choć zdarza się i tak, że i dorośli muszą z nią walczyć. Nie jest to, na szczęście, choroba niebezpieczna, choć dorośli radzą sobie z nią gorzej niż dzieci. Bez wątpienia jest jednak ospa problemem dokuczliwym, który wymaga pomocy lekarza.

Jakie objawy świadczą o chorobie?

Ospa wietrzna to charakterystyczne objawy, których trudno nie rozpoznać. Bóle głowy, podwyższona temperatura ciała, a wreszcie – pojawienie się na całym ciele pęcherzyków, które są wypełnione płynem i które swędzą – oto cechy typowe dla ospy.

Jak dochodzi do zarażenia?

Wirus ospy wietrznej rozprzestrzenia się dość szybko. Do infekcji może dojść drogą kropelkową, choć wirus może znaleźć się też w powietrzu. Choroba ta roznosi się bardzo szybko, przy czym przedszkola oraz szkoły są miejscami, w których ospa wietrzna ma najlepsze warunki do rozwoju. Dlaczego? Bo chory może zarażać innych już w chwili, gdy sam jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chory. Od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mijają zazwyczaj dwa dni, zatem w takich miejscach, jak szkoła czy przedszkole, ataki ospy wietrznej mają spory zasięg.

Jak przebiega ospa wietrzna?

Choroba ta przebiega w dość typowy sposób. Najpierw pojawia się ból głowy oraz gorączka, następnie na skórze pojawiają się plamki, zmieniające się dość szybko w kłopotliwe pęcherzyki. Te pęcherzyki swędzą, zatem większość dzieci zaczyna się drapać. Skutkiem tego są widoczne w wielu przypadkach ślady po zdrapanych strupkach, które zmieniają się w dożywotnie pamiątki po ospie. Pęcherzyki takie mogą się pojawiać na całym ciele, bardzo częste są też przypadki występowania ich w miejscach wyjątkowo problematycznych. Jama ustna, okolice oczu oraz genitaliów – pojawienie się pęcherzyków w takich miejscach jest dla pacjenta bez wątpienia poważnym problemem. Można się pocieszać faktem, że w ciągu 1-2 tygodni po pęcherzykach i strupkach nie będzie śladu, jednak w okresie choroby trzeba sobie jakość z nimi poradzić.

Na czym polega leczenie ospy?

Medycyna doskonale radzi sobie z ospą, znane są też coraz skuteczniejsze metody na walkę z problemami związanymi ze swędzącymi pęcherzykami. Warto sięgać po specjalne maści, pomóc też może mieszanka tlenku cynku oraz wody wapniowej. Najważniejsze pozostaje jednak przebywanie w domu tak długo, jak długo na ciele będą obecne krosty. Dopiero gdy znikną one całkowicie, można wyjść z domu bez ryzyka, że sami kogoś zarazimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here