Topienie jest jedną z najczęstszych przyczyn niebezpiecznych wypadków pośród dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym. Wiemy, że dziecko nie hałasuje i nie krzyczy, gdy zaczyna się topić – „toniemy w ciszy”. Nie jest to, tak spektakularne, jak pokazują różnego rodzaju filmy i serialne, ale jednak świadomość, że dziwne zachowanie dziecka w wodzie, nie koniecznie jest zabawą, a może zagrażać życiu i znacznie przyspieszyć pojawienie się naszej reakcji.
Gdy dziecko tonie to zależnie od miejsca, w którym się znajduje, konieczne jest wybranie możliwie, jak najbezpieczniejszej formy wyciągnięcia go z wody. UWAGA! Jeśli nie umiesz pływać, nie rzucaj się do wody, żeby wyciągnąć z niej dziecko, bo utoniecie oboje! Jeśli matka zacznie krzyczeć, zareaguje ratownik lub inna osoba, która będzie w stanie udzielić pomocy.
Z płytkiej wody, w której również może dojść do topienia, wystarczy dziecko wyciągnąć. Inne drogi ratunku prowadzą przez pomost, łódkę czy podanie ręki lub innego przedmiotu w celu wyjęcia z wody. Jeśli potrafimy, można podpłynąć i holować dziecko do brzegu.
Topienie – zadania osoby udzielającej pomocy tonącemu
1. Szybka ocena sytuacji
2. Wezwanie pomocy (112 lub nr do WOPR-u 601 100 100). Można poprosić o pomoc konkretną osobę z otaczających cię gapiów, aby ktoś wezwał pomoc.
3. Dokonaj wyboru pomiędzy różnymi metodami ratowania i wybierz najbezpieczniejszą opcję.
4. Nie należy dopuścić, aby tonące dziecko oddychało wodą, czyli schodząc w panice pod nią, brało oddechy, które będą pełne wody, która trafi do układu oddechowego. Koniecznie należy szybko unieść je nad wodę jeśli straciło przytomność to, pierwszy oddech ratunkowy wykonujemy już w momencie wydobycia na powierzchnie i jeśli holujemy do brzegu, powtarzamy kilkakrotnie po drodze.
5. Zanim zaczniemy reanimowanie dziecka, nie ma konieczności przeprowadzania jakichkolwiek zabiegów, których celem byłoby usunięcie wody z przewodu pokarmowego, gdyż tą drogą dziecko nie oddycha, a stracimy w tej sposób jedynie cenny czas.
6. Przeprowadzamy czynności reanimacyjne do czasu odzyskania oddechu i przytomności lub chwili pojawienia się ekipy pogotowia ratunkowego.
7. Jeśli dziecko oddycha, ale pozostaje nieprzytomne, układamy je w pozycji bocznej ustalonej, gdyż w każdej chwili może dojść do pojawienia się wymiotów. Nie możemy dopuścić do zachłyśnięcia się nimi.
8. Jeśli dziecko odzyska przytomność, można podać mu kubek mocno osłodzonej herbaty, nie nadmiernie gorącej.
9. Zapewniamy suchą odzież oraz ciepłe okrycie, np. kocem termicznym.
10. Jeśli nawet w błahym przypadku pojawi się niewielkie podejrzenie, że mała ilość wody mogła przedostać się do płuc, to dziecko koniecznie powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
Zobacz także: Uczulenie na wodę u dziecka – objawy i postępowanie w jednej z najbardziej uciążliwych alergii