Bóle wzrostowe to coś całkowicie normalnego u dzieci. Jedne odczuwają je silniej, inne mniej lub wcale. Dziecko może budzić się nocą z powodu tej dolegliwości i narzekać na nią w ciągu dnia. Zwykle skargi dotyczą bólu nóg. Jest to nic innego jak bóle ścięgien oraz mięśni spowodowane wzrostem.

Ból odczuwany jest najczęściej w obrębie nóg, najpowszechniej u dzieci z przedziału wiekowego 10-12 lat. Mięśnie bolą na przedniej stronie uda, z tyłu pod kolanami oraz na łydkach. Ból pojawia się najczęściej wieczorami oraz w nocy. Wyróżniający jest napadowy charakter dolegliwości, co oznacza, że uwidacznia się ona co kilka dni, a niekiedy miesięcy. Pojedynczy epizod bólu trwa zwykle 10-30 minut, jednak może przeciągać się nawet do kilku godzin.

Przyczyny bólów wzrostowych

Hipotez jest wiele:

  1. Jedni lekarze uważają, że powodem jest wysoka aktywność fizyczna kilkuletnich dzieci w okresie wzrostu. Ciągle są w ruchu co, na wieczór ma się kończyć dokuczliwym bólem mięśni, które stale rosną.
  2. Zdaniem amerykańskich naukowców ma to związek z tym że dzieci rosną głównie nocą. Skakanie i bieganie w ciągu dnia spowalnia proces wzrostu, który jest nadrabiany nocą i pojawia się ból.
  3. Płaskostopie i inne problemy zdrowotne tez mogą stanowić przyczynę bólów wzrostowych.

W przypadku dzieci, u których występuje ból wzrostowy najczęściej dotyk i masaż sprawiają przyjemność i dają ulgę. Jeśli dziecko, w czasie trwania epizodu bólu jest bardziej tkliwe i nie daje się dotykać, najlepiej zgłosić się do pediatry na badania. Nie istnieje konkretna procedura pozwalająca stwierdzić ból wzrostowy, stosuje się więc badania w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń, które mogą powodować podobne objawy – nowotwory, choroby stawowe. Zalecane jest zwykle RTG oraz badania krwi, jeśli u dziecka pojawiły się jedynie bóle wzrostowe, to wyniki będą w normie.

Zobacz także: Nietrzymanie moczu u kobiet >>

Nie bagatelizuj dodatkowych objawów

Często, razem z bólami wzrostowymi pojawiają się dodatkowe objawy, pojawienie się jednego lub kilku może stanowić o poważnej chorobie, dlatego nie warto wstrzymywać się z wizytą u pediatry. Udajmy się do lekarza m.in. w sytuacji gdy:

  • Dziecko straciło apetyt,
  • Pojawiła się gorączka,
  • Spadła masa ciała,
  • Ból jest ciągły i silnie uporczywy,
  • Pojawia się opuchlizna, sztywnienie i zaczerwienienie w stawach,
  • Ból występuje rano,
  • Ból ma związek z urazem,
  • Dziecko kuleje /utyka,
  • Ból się nasila, gdy dotykamy w miejscu, gdzie boli,
  • Dziecko jest osłabione i zmęczone.

Łagodzenie bólów wzrostowych

  1. Po konsultacji z pediatrą można stosować delikatne leki o działaniu przeciwbólowym na bazie paracetamolu.
  2. Delikatne masaże w miejscu bólu.
  3. Ciepłe okłady w obolałych miejscach.
  4. Ciepła kąpiel.
  5. Pilnuj, aby w dzień dziecko piło dużo płynów.
  6. Wykonuj z dzieckiem ćwiczenia rozciągające, pomogą, nawet jeśli w trakcie ból jest silniejszy, później tez warto je wykonywać, gdyż mogą złagodzić kolejny skok wzrostu.
  7. Dbaj o dietę dziecka. Gdy twoja pociecha intensywnie rośnie niezmiernie ważna, będzie podaż witaminy D3 oraz cynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj