fot. elements.envato.com

Badanie densytometryczne jest to badanie, któremu powinna się poddać profilaktycznie każda osoba, bez względu ma stan zdrowia, która ukończyła 35 rok życia (i od tej pory, powtarzać je raz w roku). Densytometryczne badanie pozwoli na wczesne wykrycie takich chorób jak osteoporoza, czy osteopatia (zagrożenie osteoporozą).

Densytometria jest badaniem, które pozwala na określenie gęstości mineralnej kości (ang. Bone Mineral Density – BMD), oraz precyzyjne zmierzenie masy kostnej. Jest to najpopularniejsze badanie diagnostyczne, wykonywane w przypadku diagnozowania osteoporozy we wczesnym etapie jej rozwoju, pozwalające na monitorowanie leczenia oraz pokazujące stopień zawansowania choroby.

Co nazywamy osteoporozą?

Ponieważ, nasze kości wraz z wiekiem tracą niezbędne minerały i gęstość kości, zwiększa się  ryzyko wystąpienia osteoporozy. Jest to choroba, polegająca na częstych złamaniach kości, które występują nawet w wyniku małych urazów. Osteopatia na ogół o kilka lat poprzedza wystąpienie osteoporozy (jest stanem nieznacznie obniżonej gęstości kości). BDM zwykle ocenia się z tych odcinków układu kostnego, które najczęściej ulegają złamaniom w przebiegu osteoporozy tzn. szyjki kości udowej, odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa. U osób zdrowych, wykonuje  się badanie przedramienia w okolicy nadgarstka oraz kości piętowej. Leczenie osteoporozy zwykle rozpoczyna się, gdy T – score (wskaźnik por. do gęstości kości osób młodych), jest równy lub przekracza 2,5 SD, lub jeśli istnieją inne pozakostne czynniki ryzyka złamań. W diagnostyce korzysta się również z badań laboratoryjnych poziomu min. wapnia, fosforu oraz biopsji kości.

Kto powinien wykonać badanie densotometryczne?

Badaniu BMD, powinny poddać się osoby:

  • które, uległy złamaniu kości nadgarstka, kręgosłupa lub biodra, które nie były wynikiem urazu
  • osoby powyżej 65 roku życia
  • kobiety przyjmujące hormonalną terapię zastępczą
  • kobiety w okresie menopauzalnym
  • osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka (występowanie osteoporozy w rodzinie, , przebyte złamania, wątła budowa ciała, nietolerancja laktozy, palenie papierosów, picie w nadmiarze alkoholu lub  kawy, niedobory hormonów płciowych itp.)
  • pacjenci leczeni z powodu osteoporozy (monitoring leczenia)

Jak wygląda badanie desytometryczne?

Do wykonania tego badania stosuje się aparaturę z użyciem fal ultradźwiękowych (stosowane do badania kości piętowej) lub promieniowania jonizującego (pozwala na określenie gęstości całego kośćca).

Badanie densytometryczne z użyciem fal ultradźwiękowych

Do badania zdejmujesz obuwie z jednej nogi, oraz usuwasz części garderoby do wysokości kolana. Niekiedy, stopę przed badaniem, przeciera się rozcieńczonym roztworem alkoholu, w celu jej odtłuszczenia. Następnie wkładasz stopę do specjalnej aparatury oraz opierasz stopę na umieszczonej tam podpórce. Podczas badania nie wykonujesz żadnych ruchów stopą. Stopa pozostaje zanurzona w wodzie o temperaturze ciała (woda zawiera dodatek detergentu). Nie ma przeciwwskazań do wykonania tego badania. Czas badania to ok. kilkunastu minut. Wynik badania pacjent otrzymuje w formie wydruku komputerowego.

Badanie densytometryczne z użyciem promieniowania jonizującego

W pierwszej kolejności pacjent jest proszony o usunięcie z ciała wszelkich metalowych przedmiotów (łańcuszków, pierścionków, zegarków itp.). Następnie, należy położyć się w pozycji na plecach, na specjalnym stole do badania BMD (pozostajesz ubrany). W trakcie badania, lekarz i formuje cię jak masz się zachowywać np. kiedy wstrzymać oddech. Podczas, kiedy zapalają się lampki sygnalizujące wysyłanie promieni, nie możesz oddychać. Przeciwwskazaniem do wykonania tego badania jest ciąża. Wynik badania otrzymujemy w formie wydruku komputerowego wraz z opisem.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj