Zachodzi u Ciebie podejrzenie alergii, jednak występują przeciwwskazania do wykonania testów skórnych? Właściwym rozwiązaniem mogą okazać się testy alergiczne z krwi. Dowiedz się, na czym polegają, czy są bezpieczne, jak wygląda ich wiarygodność na tle testów skórnych oraz co jest wskazaniem do ich wykonania.
Na czym polegają testy alergiczne z krwi?
Testy alergiczne z krwi to badania przesiewowe, które polegają na wykrywaniu przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów. Poziom przeciwciał, co do których zachodzi podejrzenie odpowiedzialności za reakcje alergiczne, określany jest w sposób ilościowy.
Testy alergiczne z krwi umożliwiają oznaczanie poziomu przeciwciał dla jednego wybranego alergenu bądź wielu alergenów w jednym badaniu.
Czy testy alergiczne z krwi są skuteczne i wiarygodne?
Testy alergiczne z krwi wykazują większą wiarygodność niż testy skórne, które nie zawsze pozwalają ustalić, co jest rzeczywistą przyczyną uczulenia. W takiej sytuacji trudno jest podjąć właściwe i skuteczne metody leczenia.
Przykładem skutecznego i wiarygodnego badania jest test ALEX, pozwalający na oznaczenie poziomu przeciwciał IgE dla 295 najczęściej występujących alergenów (117 ekstraktów i 178 molekuł) oraz gwarantujący precyzyjną identyfikację cząstki uczulającej.
Wykonując to badanie, można zdiagnozować uczulenie na alergeny należące do różnych grup, takich jak: pyłki roślin, owoce i warzywa, mięso, mikroorganizmy, mleko i jaja, orzechy i nasiona, alergeny zwierzęce, drożdże i pleśnie, rośliny strączkowe, jad owadów czy ryby i owoce morza.
Kiedy warto zdecydować się na testy alergiczne z krwi?
Występowanie reakcji alergicznych powinno skłonić każdego do wykonania testów alergicznych. Niestety testy skórne nie zawsze są wystarczająco dokładne, a ponadto występują liczne przeciwwskazania do ich wykonania. Kto powinien zatem zdecydować się na testy alergiczne z krwi?
- Pacjenci przyjmujący regularnie leki antyhistaminowe. W przypadku testów skórnych leki te muszą być odstawione na około 14 dni przed badaniem.
- Niemowlęta i małe dzieci, u których skóra jest nadreaktywna, a także osoby starsze ze skórą o obniżonej reaktywności.
- Pacjenci z rozległymi zmianami skórnymi, które uniemożliwiają wykonanie testów skórnych.
- Pacjenci z podejrzeniem reakcji pokarmowych, w przypadku których testy alergiczne z krwi wykazują większą czułość.
- Pacjenci, u których występują niezgodności między testami skórnymi a wywiadem medycznym.
Na testy alergiczne z krwi warto zdecydować się również w przypadku obaw przed testami skórnymi. Jednak co najistotniejsze, nie wymagają one odstawiania leków przeciwhistaminowych i sterydowych, a także można wykonywać je u osób, u których występuje znaczne nasilenie objawów chorobowych. Są bezpieczne, do ich wykonania wystarczy bowiem próbka krwi.
Testy alergiczne z krwi możesz wykonać w ALAB laboratoria. Dostępny jest tam test ALEX, umożliwiający zdiagnozowanie przeciwciał aż 295 alergenów w jednym badaniu.
Materiał zewnętrzny